Od schroniska do schroniska po Raxalpe

Pełny ekran
Profil wysokości

10,91 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 10,91 km
 • Podejście: 427 Hm
 • Zejście: 427 Hm
 • Czas trwania: 3:45 h
 • Najniższy punkt: 1.545 m
 • Najwyższy punkt: 1.791 m
Właściwości
 • Trasa okrężna
 • Piękne widoki
 • Bufet
 • mit Bahn und Bus erreichbar
 • Odpowiednie dla rodzin z dziećmi
 • Atrakcje botaniczne
 • Kolej górska

Szczegóły dla: Od schroniska do schroniska po Raxalpe

Skrócony opis

Od schroniska do schroniska po Raxalpe – Hüttenhüpfen auf der Rax – jest jedną z najpopularniejszych tras wędrówek w całym regionie. Obejmuje niewymagającą wspinaczkę na subalpejskie wysokości oraz wędrówkę po alpejskich łąkach i po strefie kosodrzewiny.

Opis

Na górę można się dostać kolejką Rax, która jest najstarszą kolejką linową w Austrii i działa od 1926 roku. Przy Ottohaus – pierwszym schronisku na trasie po opuszczeniu stacji kolejki – znajdziemy ogród alpejski o powierzchni 4000 m² z około 200 typowymi dla tego regionu gatunkami roślin alpejskich. Jest to naprawdę wyjątkowa atrakcja. Kolejny punkt programu – Seehütte – zawdzięcza swoją nazwę małemu jezioru, które niedługo po I wojnie światowej wsiąkło w ziemię. Wycieczka od schroniska do schroniska po Rax nie sprawia dużo trudności. Ze względu na niewielki dystans do pokonania ten wariant popularnego szlaku po Rax jest odpowiedni również dla całych rodzin. Wymagana jest jednak dostateczna kondycja!

Punkt początkowy trasy

Hirschwang an der Rax, stacja Raxseilbahn. Uwaga

Punkt docelowy trasy

Zajazd Raxalpen, górna stacja kolejki górskiej Raxseilbahn

Opis drogi Od schroniska do schroniska po Raxalpe

Wycieczka rozpoczyna się przy stacji kolejki Rax. W ciągu kilku minut docieramy na górną stację kolejki, która znajduje się na wysokości 1547 metrów nad poziomem morza. Od górnej stacji kolejki linowej trzymamy się czerwonego szlaku aż do Gatterlkreuz i dalej do schroniska Ottohaus. Odcinek do pierwszego schroniska na naszej trasie pokonamy w ciągu ok. 45 minut, wspinając się przy tym 100 metrów w górę. Dalej idziemy przyjemnym szlakiem Seeweg, który doprowadzi nas do położonego nieznacznie w dole nowego schroniska Seehütte. Droga powrotna wiedzie szlakiem Kammeweg, przy krzyżu na Preinerwand i nad znanym rajem wspinaczkowym Preinerwand, pośród kosodrzewiny aż do schroniska Ottohaus. Komu jeszcze mało, może zdobyć szczyt Jakobskogel (1737 m) niedaleko Ottohaus. Z Ottohaus do górnej stacji kolejki idzie się tą samą drogą co na początku wędrówki.

Dojazd

A2 do węzła Seebenstein – S6 do Gloggnitz – B27 do Hirschwang an der Rax – stacja kolejki Raxseilbahn (na końcu miejscowości Hirschwang)

Parkowanie

Samochód można zostawić na parkingu przy stacji kolejki Raxseilbahn.

Koleją do Payerbach-Reichenau. Z dworca Payerbach-Reichenau do stacji kolejki Raxseilbahn jeżdżą autobusy. Więcej informacji na stronie www.vor.at

Dalsze informacje / linki

Alpy Wiedeńskie w Dolnej Austrii, www.wieneralpen.at

Wyposażenie

Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie odpowiednie mapy. Załóż buty dostosowane do charakteru wycieczki, zadbaj o ochronę przed słońcem i deszczem oraz zabierz wodę i coś do jedzenia. Weź ze sobą telefon komórkowy i zapisz w nim górski numer alarmowy: 140

Zasady bezpieczeństwa

Wycieczki po Alpach Wiedeńskich mają dostarczyć ciekawych przeżyć i być bezpieczne. Dlatego prosimy pamiętać o następujących kwestiach:

 Przygotowanie

Trasę wycieczki wybierz odpowiednio do swojego doświadczenia górskiego i kondycji fizycznej. Wcześniej sprawdź prognozę pogody. Pogoda w górach może się gwałtownie zmieniać. Dlatego zawsze trzeba mieć odpowiednie wyposażenie (np. kurtkę przeciwdeszczową).

Dowiedz się, czy chaty i schroniska, które zamierzasz po drodze odwiedzić, będą otwarte. Zanim wyruszysz w drogę, zostaw informację o wybranej trasie i o planowanej godzinie powrotu.

W przypadku silnego wiatru i dużej mgły odradza się wycieczki po płaskowyżu!

Zalecenia dotyczące mapy

freytag&berndt WK022

Autor poleca

Połącz swoją wycieczkę z noclegiem w pensjonacie Berggasthof, który znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejki górskiej Raxseilbahn!

Więcej wycieczek po punkcie początkowym