Trasa rowerowa EuroVelo 9 Blansko/Brno (CZ) - Maribor (SI)

Pełny ekran
Profil wysokości

558,19 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 558,19 km
 • Podejście: 2.918 Hm
 • Zejście: 2.920 Hm
 • Czas trwania: 49:30 h
 • Najniższy punkt: 155 m
 • Najwyższy punkt: 981 m
Właściwości
 • Etapy trasy
 • Piękne widoki
 • Bufet
 • mit Bahn und Bus erreichbar
 • Kultura / Historia
 • Atrakcje botaniczne
 • Atrakcje faunistyczne

Szczegóły dla: Trasa rowerowa EuroVelo 9 Blansko/Brno (CZ) - Maribor (SI)

Skrócony opis

Trasa rowerowa EuroVelo 9 to część europejskiej dalekobieżnej sieci tras rowerowych łącząca na 1930 kilometrach polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego z chorwackim Adriatykiem. Trasa ta w prostej linii prowadzi przez serce Europy Środkowej i Wschodniej: z Gdańska przez Polskę, Czechy, Austrię i Słowenię aż do Puli w Chorwacji. Przedstawiamy tutaj ukończony już odcinek z Blansko/Brno w Czechach do Maribor na Słowenii: To łagodna trasa przebiegająca przez regiony winne, od termy do termy, przez miasto Wiedeń i Styrię aż po Maribor na Słowenii.

Opis

Trasa rowerowa EuroVelo 9, biegnąca wyłącznie po istniejących trasach rowerowych, jak przykładowo między Wiedniem a Bad Radkersburg (trasa rowerowa Thermenradweg), to z pewnością jedna z najbardziej zachwycających tras rowerowych w Austrii: Wyjeżdżamy z niewielkiego miasteczka Blansko na północ od Brna, drugiego co do wielkości miasta w Czechach, przez Kraj południowomorawski oraz Weinviertel w Dolnej Austrii aż do Wiednia - odcinek ten nazywany jest trasą rowerową Wiedeń-Breclav. Dalej jedziemy przez Las Wiedeński i Alpy Wiedeńskie w kierunku Styrii, do której docieramy w okolicy Mönichwald w Wechselgebiet.

Na tym odcinku, jak również w Styrii aż do Bad Radkersburg poruszamy się po trasie rowerowej Thermenradweg. Od granicy między Dolną Austrią a Styrią jedziemy przez Styrię Wschodnią kilkoma niewielkimi łańcuchami wzniesień, mijając popularne termy, jak Bad Waltersdorf, Bad Blumau czy Loipersdorf przez Krainę Term i Wulkanów aż po rzekę Murę nieopodal Bad Radkersburg, gdzie na zmęczonych rowerzystów czekają już parkowe termy. Stąd jeszcze kawałek jedziemy trasą rowerową Murradweg do Spielfeld/Sentilj, gdzie odbijamy na południe do Słowenii, aby dotrzeć do Maribor, Kulturalnej Stolicy Europy 2013.

Trasa rowerowa, oprócz licznych atrakcji kulturalnych na trasie, to również prawdziwa podróż do raju: Winne specjały serwowane w tradycyjnych winiarniach, słynny olej z pestek dyni, jesienią świeży napój z winogron Sturm i kasztany oraz wiele, wiele więcej czeka na spróbowanie. A relaks dla zmęczonych łydek zapewnią w międzyczasie kojące gorące źródła termalne.

Punkt początkowy trasy

Blansko-Brno/CZ (276 m)

Punkt docelowy trasy

Maribor/SLO

Opis drogi Trasa rowerowa EuroVelo 9 Blansko/Brno (CZ) - Maribor (SI)

Poniższy podział na etapy to jedynie jeden z wielu możliwych wariantów - po prostu pedałujemy na południe, dając się uwieść niecodziennym wrażeniom: krajobrazom i kulinarnym pokusom. A gdy gdzieś nam się bardziej spodoba, po prostu tam zostajemy i spędzamy noc w idyllicznych miejscach i historycznych miastach wzdłuż trasy. Co kilka kilometrów na turystów czekają gospodarze oferujący kulinarne specjały i dający możliwość poznania kraju i jego mieszkańców.

Rozpoczynając wyprawę w niewielkim miasteczku Blansko, jedziemy najpierw przez Kras Południowomorawski z wartą zobaczenia Przepaścią Macocha, przez przepiękne doliny i miejscowości wzdłuż rzeki Svitava do Brna. Drugie co do wielkości miasto w Czechach to popularny przystanek, podczas którego obowiązkowo należy zwiedzić imponującą twierdzę oraz Katedrę św. Piotra i Pawła. Wielbiciele architektury powinni również koniecznie odwiedzić zabytek światowego dziedzictwa UNESCO Willę Tugendhatów. Na południe od Brna zmierzamy trasą rowerową Greenway EuroVelo 9, mijając pola na nowo utworzonej trasie rowerowej przez Židlochovice do zapory wodnej Nové Mlýny nieopodal Pasohlávky na rzece Thaya, popularnego kąpieliska, łowiska i raju dla wielbicieli sportów wodnych, ale i cenionego rezerwatu ptaków. Stąd rozpościera się przepiękny widok na Wzgórza Pawłowskie. Dalej jedziemy przez Brod i Novosedly, mijając winne uliczki, aż do miejscowości Nový Přerov. Nowo odrestaurowaną dawną drogą płytową z miejscami na odpoczynek docieramy przez region winiarski po blisko 100 km do Mikulov. To średniowieczne miasto z imponującym barokowym zamkiem i grobowcem rodzinny Dietrichstein położone jest u stóp Wzgórz Pawłowskich i w przeszłości uznawane było za drugą po Pradze gminę żydowską krajów czeskich. 

Z Mikulov kontynuujemy naszą wycieczkę dawnymi drogami płytowymi i równolegle do trasy rowerowej Żelaznej Kurtyny/EuroVelo 13 drogą krajową nr 41 i przez małe miasteczko Sedlec docieramy do krajobrazów parkowych pałacu Lednice i pałacu Valtice, z których oba zostały wpisane na Listę Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na tak zwanej trasie Liechtensteinroute możemy zwiedzić cały areał z licznymi stawami rybnymi i monumentami wraz z parkiem pałacowym w Lednicach. Dalej jedziemy lasami do Břeclav. Dziś miasto to jest nie tylko ważnym węzłem kolejowym w Europejskiej Sieci Komunikacyjnej, ale także zachwyca między innymi wzniesionym w XVI w. zamkiem przebudowanym w XIX w. na neogotyckie sztuczne ruiny. Następne kilometry podróży rowerowej prowadzą nas do trasy rowerowej Břeclav - Wiedeń, wykopalisk i pałacu myśliwskiego w Pohansko, aż do czesko-austriackiej granicy nieopodal Reintal. Stąd spokojnymi bocznymi ulicami jedziemy dalej przez Weinviertel. Jeszcze tego samego dnia mijamy typowe dla Weinviertel romantyczne winne uliczki, pedałujemy przez Altlichtenwarth i Neusiedl an der Zaya, dojeżdżając do miasta Mistelbach z jej urokliwym centrum. Podczas postoju zwiedzamy zamek Liechtenstein w Wilfersdorf oraz muzeum ropy naftowej w Neusiedl an der Zaya.

Dzisiejszy etap prowadzi nas dalej trasą rowerową Břeclav - Wiedeń południową częścią Weinviertel aż do Wolkersdorf tuż przed Wiedniem. Po drodze kuszą nas winne uliczki, w których degustujemy wino i regionalne specjały. Robimy krótkie przerwy na zwiedzanie zamku na wodzie w Wolkersdorf oraz krajobrazu kulturowego Paasdorf, nowoczesnego parku rzeźb pośrodku rozległej łąki rolnej. Urokliwa jest także podróż nostalgiczną trasą rowerową „Dampfross und Drahtesel” między Pillichsdorf a Stammersdorf. Wzdłuż odcinka na postojach poznajemy historię kolei, zaś relikty kolejnictwa oraz obiekty sztuki służą nam jako drogowskazy.

Kolejnego dnia planujemy przystanek w Wiedniu, prawda?! Katedra św. Szczepana, opera, kościół św. Karola i, i, i... tę listę zabytków można by wydłużać w nieskończoność. Przyjechaliśmy tu jednak na wycieczkę rowerową, dlatego też ponownie żegnamy Wiedeń z jego rozległą siecią tras rowerowych. Od granicy miasta EuroVelo 9 jako trasa rowerowa Thermenradweg prowadzi nas obok popularnych miejscowości winiarskich: Guntramsdorf, Gumpoldskirchen, Baden oraz Bad Vöslau w Lesie Wiedeńskim. Po etapie przez Wiedeń Guntramsdorf to również nasza kolejna miejscowość, gdzie mówimy dobranoc. Jednak zanim tam dojeżdżamy, tuż za Laxenburg, trasa rowerowa dociera do kanału żeglugowego Wiener Neustädter Kanal. W XIX w. tym sztucznym ciekiem wodnym spławiano drzewo, węgiel i cegły. Z pierwotnych 50 śluz pozostały dziś jeszcze liczne stopnie, które raczą rowerzystów po drodze zabawnymi tańczącymi fontannami.

Kolejny etap prowadzi nas na południe do Gumpoldskirchen. Stąd roztaczają się piękne widoki na pagórkowate odnogi Lasu Wiedeńskiego z malowniczymi winnicami. Wzdłuż historycznego kanału przemysłowego pedałujemy aż do kurortu Baden. Obowiązkowo robimy dłuższy przystanek w mieście term Baden na trasie rowerowej EuroVelo 9. Przed dotarciem do Wiener Neustadt warto zatrzymać się również w Kottingbrunn. Wiener Neustadt urzeka piękną starówką i zaprasza, by poznać ją bliżej. 

Z Wiener Neustadt jedziemy dalej do Bad Erlach. Tu trasa łagodnie wiedzie przez "widokowy raj", jak nazywa się region Alp Wiedeńskich: Mijając Pittental, jedziemy przez Bucklige Welt, skąd roztacza się panorama na majestatyczne góry Alp Wiedeńskich, Rax i Schneeberg. Przed wjazdem na Mönichkirchen, najwyższy punkt całej trasy EuroVelo 9, warto zrobić jeszcze jeden postój. Alternatywnie można skorzystać z usług taksówkarskich i przewozowych oferowanych przez Andreasa Grafa z Mönichkirchen, który zawiezie nas z Aspang do Mönichkirchen: tel. +43 2649 319 lub kom. +43 664 155 38 88.

 Z idyllicznej miejscowości Mönichkirchen wjeżdżamy do Styrii Wschodniej, nazywanej czule Ogrodem Austrii: soczyste lasy, świeże powietrze, przepiękne widoki i styryjska gościnność towarzyszą nam na szlaku z Hochwechsel przez Pinggau, Friedberg i Dechantskirchen aż do romantycznej starówki Hartberg, gdzie obowiązkowo robimy postój. Z Hartberg warto na chwilę zboczyć także do Parku Narodowego Pöllauer Tal, w którym skosztujemy takich kulinarnych specjałów, jak lokalna odmiana gruszki czy też odwiedzimy olejarnię Fandler. Z królestwa gruszki, Parku Narodowego Pöllauer Tal, wracamy na trasę EuroVelo 9, która nazywa się tu tak samo jak w Dolnej Austrii - Thermenradweg i jedziemy dalej przez St. Johann in der Haide do pierwszych styryjskich term, które jednocześnie są celem naszego dzisiejszego etapu. Widać je już z daleka: lubiane szczególnie przez rodziny termy H²0 w Sebersdorf oraz termy lecznicze Bad Waltersdorf, które dzięki licznym wyróżnieniom zaliczane są do najlepszych term w Europie. Ale spotykamy tu ponownie także Wschodniostyryjski Rzymski Szlak Wina. A gdzie w Styrii są szlaki wina, tam niedaleko muszą być też tradycyjne winiarnie, które obowiązkowo należy odwiedzić!

Po relaksie w termach leczniczych Bad Waltersdorf dzisiejszy etap wiedzie nas trasą rowerową Thermenradweg przez Styryjską Krainę Term i Wulkanów obok zamku na wodzie Burgau do największego zamieszkałego dzieła sztuki - Rogner Bad Blumau. Te zaprojektowane przez Friedensreicha Hundertwassera termy zaliczają się z całą pewnością do najciekawszych architektonicznie budynków w całej Austrii. Ale nie tylko same termy są interesujące: Wyjątkowe na tle term austriackich jest również to, że dwa tutejsze lecznicze źródła zasilają Rogner Bad Blumau w siłę, ciepło i energię. Nasz szlak wiedzie nas dalej obok 1000-letniego dębu na południe do kolejnych gorących źródeł i szlaków winnych, jak Thermenland Weinstraße czy też Klöcher Weinstraße. Decydujemy się też na krótką wycieczkę do Burgenland i przekraczamy Lafnitz, rzekę oddzielającą Styrię i Burgenland. Przez Deutsch-Kaltenbrunn wracamy z powrotem do Styrii do stolicy term Fürstenfeld, gdzie wita nas Pfeilburg, imponujące muzeum, oraz największy odkryty basen w Europie, jak również wspaniałe lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta. Po polu golfowym w Bad Loipersdorf nieopodal Fürstenfeld czekają już na nas kolejne i chyba najbardziej tętniące życiem ze wszystkich term, termy Loipersdorf.

Na początek naszego kolejnego etapu z term Loipersdorf udajemy się łańcuchem wzgórz do Raabtal, gdzie spotykają się trasa rowerowa Thermenradweg oraz popularna i lubiana rodzinna trasa rowerowa Raabtalradweg. Jedziemy jednak dalej trasą Thermenradweg przez zacienione lasy, mijając rozległe pola i urokliwe winnice, wzdłuż granicy między Burgenland i Styrią aż do St. Anna/Aigen, gdzie w Styryjskiej Winotece czekają na spróbowanie najlepsze styryjskie wina. Zapierający dech w piersiach jest tu również widok na cały region term i winnic aż po Słowenię i nizinę węgierską. Z St. Anna zjeżdżamy teraz do Kutschenicy, małego strumyka oddzielającego Styrię i Słowenię. Trasa rowerowa Thermenradweg ponownie prowadzi nas łańcuchem wzgórz nieopodal Deutsch-Haseldorf do regionu winnego Klöch, skąd następnie zjeżdżamy w kierunku miasta o śródziemnomorskim uroku Bad Radkersburg, które jednocześnie jest celem naszego etapu. Tu historyczna starówka, gorące źródła term parkowych, błonia rzeki Mury oraz bliskość słoweńskich sąsiadów zapraszają nas na chwilę wytchnienia i „pedałowanie bez granic“. 

Na końcowym etapie towarzyszą nam wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne: źródła termalne w Bad Radkersburg jako miejsce relaksu, rzeka Mura jako główna oś naszej trasy, jezioro Röcksee jako kąpielisko. Dziś pedałujemy pod prąd, w górę trasy rowerowej Murradweg aż do Spielfeld. Ale najprzyjemniejszy jest w tym fakt, iż wzniesienie jest niemal nieodczuwalne, ponieważ cały region jest niezwykle płaski, zaś trasa Murradweg na tym odcinku na południu Austrii jest na tyle szeroka, że ruch dwukierunkowy nie stanowi żadnego problemu, a wręcz przeciwnie - w regionie rowerowym Bad Radkersburg należy do wyjątkowo przyjemnych i łatwych. Trasa rowerowa Murradweg uchodzi ponadto wśród znawców za jedną z najpiękniejszych nadrzecznych tras rowerowych w rejonie alpejskim. Szlak ten bierze swój początek w Parku Narodowym Wysokie Taury i prowadzi wraz z biegiem rzeki Mury aż do jej ujścia w Chorwacji. Wracamy jednak z powrotem na trasę EuroVelo 9: Z Bad Radkersburg jedziemy teraz na zachód i docieramy do Mureck, urokliwego starego miasteczka z pływającym młynem Murecker Schiffsmühle, który funkcjonuje po dziś dzień, a także mieści wspaniałą restaurację. Nasza podróż prowadzi dalej do Spielfeld, skąd kierujemy się na południe i po przekroczeniu austriacko-słoweńskiej granicy, trzymając się trasy rowerowej Bernstein-Radweg nr 11, po kilku kilometrach docieramy do Maribor, Kulturalnej Stolicy Europy 2013.

Dojazd

Z Wiednia autostradą północną Nordautobahn A5 i E461 przez przejście graniczne Drasenhofen do Brna i jeszcze tylko kilka kilometrów dalej do niewielkiego miasta Blansko.

Parkowanie

Bliższych informacji dotyczących możliwości parkowania w Brnie i Blansko udziela centrum informacji turystycznej w Brnie.

Z Wiednia pociągiem ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) do Brna, dokładne informacje dotyczące rozkładu jazdy dostępne są na stronie www.oebb.at.

Uwaga: Między Graz - Wiedniem - Brnem - Pragą kursuje nowy RailJet z przedziałami dla rowerów, dzięki czemu droga powrotna staje się jeszcze prostsza i bardziej komfortowa!

Dzięki aplikacji BusBahnBim App Verbundlinie korzystanie z rozkładu jazdy jeszcze nigdy nie było takie proste: Wszystkie połączenia autobusowe, kolejowe i tramwajowe w Austrii sprawdzisz, wpisując miejscowość i/lub adres, przystanki lub ważne punkty. Darmową aplikację na smartfona (Android, iOS) pobierzesz z Google Play lub App Store.

Dalsze informacje / linki

EuoVelo 9 w Czechach:

Tourismuszentrale SüdmährenRadnická 2, 60200 Brno

Tel. +420 542 211123

www.cyklo-jizni-morava.cz

 

EuroVelo9 w Austrii:

Niederösterreich Werbung

Niederösterreichring 2, Haus C, 3100 St. Pölten

Tel. +43 2742 9000 9000

www.lower-austria.info, www.weinviertel.atwww.wienerwald.infowww.wieneralpen.at

Steiermark TourismusSt.-Peter-Hauptstraße 243, 8042 Graz

Tel. +43 316 4003

www.steiermark.com, www.oststeiermark.comwww.thermenland.at 

 

Eurovelo 9 w Słowenii:

TIC MariborPartizanska cest 6a, 2000 Maribor

Tel. +386 22 346611

www.maribor-pohorje.si 

 

Droga powrotna z Maribor przez Graz i Wiedeń do Blansko/Brno: Warto ją odbyć koleją ÖBB, więcej informacji na stronie www.oebb.at

W aplikacji Steiermark Touren App, którą możesz ściągnąć nieodpłatnie w Google Play oraz w App Store (Android, iOS), znajdziesz szczegółowe informacje z pierwszej ręki: Shortfacts (długość, czas trwania, stopień trudności, wzniesienia i zjazdy w metrach nad poziomem morza, oceny), mapa, opisy szlaków, pomiar wysokości, kompas, miernik szczytów, nawigacja na trasie. Dodatkowo możesz sporządzić swoją osobistą listę ulubionych tras i punktów, zapisać trasy i cele wycieczek offline, korzystać z kanałów w mediach społecznościowych i wiele więcej.

Wyposażenie

Polecamy rower turystyczny lub citybike, raczej odradzamy kolarzówki, ze względu na to, że krótkie odcinki wysypane są także żwirem; można je jednak ominąć, wybierając drogi krajowe. Wskazówka: Warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia i wyposażenie w postaci zapasowej dętki i/lub zestawu do naprawy dętek, uniwersalnego klucza francuskiego, pompki, linki hamulcowej i przerzutkowej oraz śrubokrętu.

Zasady bezpieczeństwa

Numer alarmowy: 144

Wskazówka dotycząca zgłoszenia alarmowego – odpowiedz na sześć pytań: Co się stało? Ile osób jest poszkodowanych? Gdzie wydarzył się wypadek (podaj ewentualnie współrzędne GPS)? Kto dokonuje zgłoszenia (numer kontaktowy)? Kiedy wydarzył się wypadek? Jaka jest pogoda w miejscu zdarzenia?

Zalecenia dotyczące mapy

Tourismusinfo Südmähren www.jizni-morava.cz

Niederösterreich Werbung www.niederoesterreich.at

Steiermark Tourismus www.steiermark.com

Maribor-Pohorje Tourismus www.visitmaribor.si

Radkarte Niederösterreich: Niederösterreich Werbung, Tel. +43 2742 9000 9000, www.niederoesterreich.at

Pocket Card "Radwege in der Steiermark": Steiermark Tourismus, Tel. +43 316 4003, www.steiermark.com

Autor poleca

Podjazd pod Mönichkirchen w Dolnej Austrii wymaga dobrej kondycji. Można tu również skorzystać z usług taksówkarskich i przejazdowych oferowanych przez Andreasa Grafa z Mönichkirchen, tel. +43 2649 319 lub kom. +43 664 155 38 88. Wskazówka dotycząca drogi powrotnej: RailJet z Graz do Brna oferuje możliwość szybkiego i komfortowego powrotu, więcej informacji pod numerem telefonu +43 5 1717!

Więcej wycieczek po punkcie początkowym