Von Kaumberg aufs alpine Hocheck, 1.037m

Pełny ekran
Profil wysokości

15,67 km Długość

Dane trasy
  • Stopień trudności: wysoki
  • Trasa: 15,67 km
  • Podejście: 1.053 Hm
  • Zejście: 1.052 Hm
  • Czas trwania: 6:30 h
  • Najniższy punkt: 475 m
  • Najwyższy punkt: 1.025 m
Właściwości
  • Trasa okrężna
  • Piękne widoki
  • Bufet

Szczegóły dla: Von Kaumberg aufs alpine Hocheck, 1.037m

Skrócony opis

Miejscowość Kaumberg jest najbardziej na zachód wysuniętą gminą w dolinie rzeki Triesting. Leży ona tuż przed przełęczą Gerichtsberg, tworzącą dział wodny między dolinami Triestingtal i Gölsental. Widoczna jest tu różnica między łagodnymi wzgórzami Lasu Wiedeńskiego a krajobrazem Przedalpia. Na północ i wschód od miejscowości Kaumberg można udać się na krótkie, łatwe wycieczki przez pagórkowate tereny uprawne – szlaki te na mapie turystycznej gminy Kaumberg oznaczone są jako Froschweg, Hahnweg, Burgweg, Hirschweg i Fuchsweg. Natomiast wejście z Kaumberg na górę Hocheck (1.037 m) i dłuższa wędrówka po siedmiu kolejnych wzniesieniach tego masywu wymaga dobrej kondycji. Atrakcją tego okrężnego szlaku jest zapierająca dech panorama, jaką można obejrzeć z wieży widokowej Meyringer Warte na szczycie Hocheck oraz liczne widoki rozpościerające się podczas wędrówki grzbietem. Sama miejscowość Kaumberg jest również warta zwiedzenia. Obok zabytkowej studni przy rynku, gotyckiego kościoła farnego pod wezwaniem św. Michała i miejscowego muzeum szczególnie popularnym celem wycieczek są widoczne z daleka ruiny zamku Araburg.

Opis

Ze względu na różnice wysokości oraz strome podejście północną stroną góry Hocheck trasa ta wymaga dobrej kondycji. Początkowy przebieg trasy pokrywa się ze szlakami Hahnweg i Froschweg, prowadząc przez dwa pagórki i punkt widokowy „Lug ins Land“ do wąwozu Höfnergraben. W krajobrazie dominują łąki i pastwiska, lecz z daleka widać już górę Hocheck. Za stawami rybnymi rozpoczyna się droga pod górę, która wijąc się serpentynami początkowo przez las świerkowy, a następnie bukowy, szybko zyskuje na wysokości. Ostatni odcinek przed schroniskiem Hocheckschutzhaus i wieżą widokową prowadzi po częściowo kamienistym terenie wśród przedziwnych powykręcanych wiatrem drzew. Po odpoczynku w schronisku Hocheckschutzhaus i obejrzeniu rozległej panoramy z wieży widokowej należy wycofać się tą samą drogą, aż do odgałęzienia na szlak prowadzący przez siedem wzniesień masywu Hocheck, który wiedzie przeważnie grzbietem w kierunku zachodnim. Szlak oznaczony na niebiesko skraca nieco trasę okrężną (do góry Veiglkogel i do zamku Araburg) i sprowadza wędrowców nieco wcześniej z powrotem do Kaumberg.

Punkt początkowy trasy

Kaumberg, Hauptplatz

Opis drogi Von Kaumberg aufs alpine Hocheck, 1.037m

Odcinek od rynku do wąwozu Höfnergraben pokrywa się ze szlakiem „Froschweg“. Za gospodą Kirchenwirt na przeciwko regionalnego muzeum Heimatmuseum odchodzi w lewo wąska droga z czerwonym oznakowaniem (drogowskaz: Lug ins Land – Höfnergraben, Hocheck-Schutzhaus) prowadząca do doliny Laabachtal. Idziemy w głąb doliny promenadą wzdłuż strumienia, wchodząc stopniami najpierw na drogę jezdną, a potem na zbocze narciarskie. Wędrujemy pod górę północną granicą tego zbocza. Przez bukowy las i łąki dochodzimy do punktu widokowego „Lug ins Land“ na wysokości 636 m n.p.m. Mijamy czerwony krzyż z ławeczką i trzymając się lewej strony schodzimy łąką, po czym skręcamy w prawo na stromą ścieżkę prowadzącą do zagrody Hagerhof. Po obejściu zagrody od prawej strony dochodzimy do doliny Steinbachtal.

Wychodzimy na wznoszącą się w górę drogę jezdną (szlak „Froschweg“ z czerwonym oznakowaniem), prowadzącą początkowo skrajem lasu, a następnie przez łąki do zagrody Stickler i dalej przez łagodne wzniesienie (mijając dom po lewej stronie) do drogi przez łąkę. Schodzimy do wąwozu Höfnergraben początkowo drogą przez łąkę a następnie drogą jezdną w kierunku Höfnerhaus.

W wąwozie Höfnergraben do wnętrza doliny prowadzi w prawo droga asfaltowa. Po przejściu 300 m docieramy do parkingu i stawów rybnych. Przy stawach trzymamy się lewej strony idąc drogą leśną (z czerwonym oznakowaniem). Na końcu stawów po lewej stronie (200 m od parkingu) musimy znaleźć odgałęzienie prowadzące na Hocheck (czerwone oznakowanie).

Na zbocze wchodzimy stromą ścieżką, która w swojej środkowej części wspina się serpentynami przez świerkowy las. Po krótkim odcinku grzbietu na wysokości 950 metrów odbija na prawo długodystansowy szlak pieszy nr 404 (oznakowanie żółte i czerwone), którym niebawem będziemy wracać do Kaumberg. Na rozstaju dróg kierujemy się na Hocheck (czerwone oznakowanie) i poprzez kamienisty i skalisty teren po 400 metrach docieramy na wierzchołek o wysokości 1.037 m n.p.m. z wieżą widokową Meyringer Warte.

Po przeciwnej stronie, lekko poniżej wierzchołka znajduje się schronisko Hocheck.

W drodze powrotnej cofamy się znaną już drogą 400 m do długodystansowego szlaku pieszego nr 404, odchodzącego na wysokości 950 m. Skręcamy ostro w lewo (drogowskaz „Kaumberg Ort über Hochriegel – Araburg, 4 h) i schodzimy stromym szlakiem z oznakowaniem żółto-czerwonym). Po płaskim odcinku prowadzącym grzbietem i niewielkim podejściu ścieżka prowadzi ponownie stromo w dół na przełęcz z czerwonym krzyżem na wysokości 723 m n.p.m. (w tym miejscu można również zejść w prawo do wąwozu Höfnergraben lub w lewo do Harras i Furth).

Nasz szlak o żółto-czerwonym oznakowaniu prowadzi prosto wzdłuż grzbietu w górę i w dół po sześciu kolejnych wzniesieniach. Szczególnej uwagi wymaga południowa okolica Hochriegel – należy znaleźć czerwoną strzałkę z napisem „Bannwald“ wskazującą ostro w prawo!

Mijając porębę dochodzimy na kolejnej przełęczy do odgałęzienia szlaku z niebieskim oznakowaniem, prowadzącego w kierunku Annaquelle, Laabachtal, Kaumberg. (natomiast szlak żółto-czerwony prowadzi dalej na wprost w kierunku wzgórza Veiglkogel i ruin zamku Araburg).

Kierując się niebieskimi znakami schodzimy do Kaumberg. Przecinając zbocze dochodzimy do drogi leśnej i kierujemy się niebieskimi strzałkami w lewo. Za łukiem drogi prowadzącym w lewo trzeba znaleźć odgałęzienie prowadzące w prawo do wąwozu – nie jest to łatwe, gdyż droga jest zarośnięta, a oznakowanie mało widoczne. Inną możliwością jest schodzenie dalej drogą leśną. W jej najgłębszym punkcie (20 metrów przed początkiem ostrego skrętu w lewo) odchodzi na prawo droga leśna prowadząca do wąwozu. Leśnym wąwozem dochodzimy do łąki, którą przecinamy, trzymając się skraju lasu. Przemierzamy kolejny las, a następnie posuwamy się drogą leśną prowadzącą w dół do Laabach (nieco wcześniej w wąwozie mijamy źródło Annaquelle) aż do punktu wyjściowego.

Dojazd

Autostradą południową A2 do zjazdu na Leobersdorf, następnie drogą B 18 (Hainfelder Bundesstraße (do Kaumberg, w lewo do centrum miejscowości, zaparkować na rynku

Parkowanie

parking na rynku przy urzędzie gminnym, Markt 3

Dalsze informacje / linki

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Wienerwald Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 15.09.2021

Wienerwald Tourismus

3002 Purkersdorf, Hauptplatz 11

Tel. 02231/621 76

Fax 02231/655 10

office@wienerwald.info

www.wienerwald.info

 

Leader Region Triestingtal  

2560 Berndorf, Leobersdorfer Straße 42

Tel/Fax 02672-87001

office@triestingtal.at

www.triestingtal.at

 

Gemeinde Kaumberg an der Triesting

2572 Kaumberg, Markt 3

Tel: 02765-282

Fax: 02765-544

gemeinde@kaumberg.gv.at

www.kaumberg.at 

 

Schutzhaus Hocheck (auch über Mautstraße erreichbar),

A 2564 Furth an der Triesting, Maierhof 51,

Tel: 0676-3548851 (Dienstag-Mittwoch Ruhetag)

www.schutzhaus-hocheck.at 

 

 

Araburgstüberl

April-Oktober, DI, MI Ruhetag,

Tel: 02765-362

Nächtigungsmöglichkeit im Torturm

 

Heimatmuseum Kaumberg

2572 Kaumberg, Markt

Tel: 02765-282, email: r.herold@aon.at

Öffnungszeiten: Mai bis Ende Oktober, jeweils Sonntag von 10 bis 12 h, Führungen gegen Anmeldung am Gemeindeamt möglich.

 

Cafe Maria Theresia

2572 Kaumberg, Markt 2

Tel: 02765-547, 0664-4115467

Öffnungszeiten: MO bis SA: 6-19 Uhr, SO 9-19 Uhr, Ruhetag: DO nachmittag;

 

Kirchenwirt und Kaufhaus

2572 Kaumberg, Markt 4

Tel: 02765-229

Öffnungszeiten: täglich geöffnet

http://halb.wax.at 

 

Gasthof am Gerichtsberg

2572 Kaumberg, Obertriesting 20

Tel: 02765-250

Ganztägig warme Küche, Ruhetag DO

  

Gasthof Renzenhof

2572 Kaumberg, Untertriesting 14

Tel: 02765-270

Fremdenzimmer, ab Hof Produkte, durchgehend warme Küche, Ruhetag DI

www.renzenhof.at

 

Kaumberg Stüberl

2572 Kaumberg, Markt Parzelle 169
Tel: 0650/5301806

Gutbürgerliche Küche, MO – FR Menü

 

Berg-Heuriger Großreith

2572 Kaumberg, Markt 40

Tel: 02765-334,

familie.schuh@gmx.net

Aussteckzeiten erfragbar oder lt. Heurigenkalender

 

Forellenhof Kaumberg

2572 Kaumberg, Höfnergraben 17

Tel: 02765-363, 0664-9419295

Geöffnet: DI – SO 8-19 Uhr, Ruhetag MO

www.sportfischerei.at

Wyposażenie

Normale Wanderausrüstung

Zasady bezpieczeństwa

Trittsicherheit

Zalecenia dotyczące mapy

ÖK 25 V, Nr. 75 Puchberg am Schneeberg, M 1:25:000 ÖK 25 V, Nr. 57 Neulengbach, M 1:25:000 Wanderkarte Kaumberg: Froschweg, Hahnweg, Burgweg, Hirschweg, Fuchsweg; erhältlich am Gemeindeamt, bzw. frei entnehmbar bei Infotafel am Hauptplatz

Więcej wycieczek po punkcie początkowym