W drodze przez Alpy Wiedeńskie

Pełny ekran
Profil wysokości

290,11 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: wysoki
 • Trasa: 290,11 km
 • Podejście: 10.971 Hm
 • Zejście: 10.960 Hm
 • Czas trwania: 82:20 h
 • Najniższy punkt: 278 m
 • Najwyższy punkt: 2.063 m
Właściwości
 • Etapy trasy
 • Österreichisches Wandergütesiegel
 • Piękne widoki
 • Bufet
 • Kultura / Historia
 • Atrakcje botaniczne
 • Kolej górska

Szczegóły dla: W drodze przez Alpy Wiedeńskie

Skrócony opis

Alpy rozciągają się dużym łukiem, który kończy się w Alpach Wiedeńskich. Znajdziemy tu bogactwo różnych krajobrazów. „Mały łuk alpejski” ze spektakularnymi widokami obejmuje: delikatne pagórki Buckige Welt, pastwiska górskie am Wechsel – nazywane Schwaigen, Semmering – miejscowość znaną na całym świecie dzięki trasie kolei Semmering, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, masywy alpejskie Schneeberg i Rax z dwutysięcznikami oraz delikatne wzniesienia Alp Gutensteinskich.

Opis

Szlak o długości 300 km biegnie wzdłuż łuku Alp Wiedeńskich przez południowy obszar Dolnej Austrii. Już po przejściu pierwszych kilometrów po górach Rosaliengebirge wiemy, czego możemy się spodziewać podczas wędrówki.

Roztacza się stąd widok na cały szklak biegnący wzdłuż dużego łuku alpejskiego. Z Bucklige Welt szlak prowadzi do Schwaigenland z pastwiskami górskimi ciągnącymi się wzdłuż Wechsel i dalej na wschód w kierunku imponującej okolicy z linią kolejową figurującą na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – „Semmeringbahn i rozciągający się wokół krajobraz”.

W tym miejscu rozpoczyna się szlak wysokogórski, który prowadzi dookoła Rax i Schneeberg, najwyższej góry Dolnej Austrii. Piękne widoki ze szczytu Hochschneeberg rekompensują trudy podejścia.

Następnie szlak wiedzie łatwiejszymi drogami z masywu Scheeberg w kierunku Alp Gutensteinskich i przez dolinę Piestingtal do Bad Fischau-Brunn.

Punkt początkowy trasy

Katzelsdorf/Zamek

Punkt docelowy trasy

Bad Fischau-Brunn / Baseny termalne

Opis drogi W drodze przez Alpy Wiedeńskie

Szlak o długości 300 km biegnie wzdłuż łuku Alp Wiedeńskich przez południowy obszar Dolnej Austrii.

Po opuszczeniu Katzelsdorf – miejscowości położonej u stóp Rosaliengebirge – już po przejściu pierwszych kilometrów wzdłuż granicy między Burgenlandem a Dolną Austrią wiemy, czego możemy się spodziewać podczas wędrówki. Roztacza się stąd widok na cały szklak biegnący wzdłuż dużego łuku alpejskiego.

Z Bad Erlach, gdzie warto zrobić postój, żeby zrelaksować się w termach Linsberg Asia, szlak wiedzie dalej przez łagodne wzgórza Bucklige Welt. Liczne zamki i ruiny świadczą o burzliwej przeszłości tego regionu, który był strefą graniczną na wschodzie kraju. Cichymi świadkami tamtych czasów są również liczne kościoły warowne.

Przez Kirchschlag w Bucklige Welt dociera się do znanego uzdrowiska Bad Schönau. Warto zatrzymać się w jednym z licznych hoteli i odpocząć przed dalszą podróżą. Tuż za Bad Schönau czeka nas bowiem podejście do Wechselgebiet. Z wieży widokowej Hutwisch w Hochneukirchen-Gschaidt można jeszcze raz prześledzić przebytą trasę.

Następnie szlak prowadzi przez Schwaigenland z pastwiskami górskimi ciągnącymi się wzdłuż Wechsel i dalej na wschód w kierunku imponującego krajobrazu, którego głównym punktem jest linia kolejowa figurująca na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – „Semmeringbahn i rozciągający się wokół krajobraz”. Tutaj zaczynamy wędrówkę śladami artystów i pisarzy z XIX, XX i XXI wieku. Także dziś Semmering jest centrum austriackiego środowiska teatralnego.

W tym miejscu opuszczamy spokojny krajobraz belle époque i rozpoczynamy wędrówkę szlakiem wysokogórskim, który prowadzi dookoła Rax i Schneeberg. Trasa naszej wędrówki przebiega przy Raxalpe doliną Höllental – w otoczeniu stromego masywu górskiego oraz idyllicznych dolin. Docieramy na najwyższy szczyt Dolnej Austrii – Schneeberg, który czuwa nad całą okolicą niczym jej władca. Piękne widoki ze szczytu Hochschneeberg rekompensują trudy podejścia.

Następnie szlak wiedzie łatwiejszymi drogami z masywu Scheeberg w kierunku Alp Gutensteinskich, które „zamykają” na północy Alpy Wiedeńskie na terenie Dolnej Austrii.

Ostatni odcinek szlaku prowadzi wzdłuż południowej strony doliny Piestingtal. Piękno tego krajobrazu docenili już malarze i pisarze w XIX wieku. Wędrówka kończy się w Bad Fischau-Brunn, gdzie znajdują się baseny termalne. Na zakończenie wycieczki naprawdę warto skorzystać z tej przyjemności. Można też z dumą spojrzeć, jaką drogę przebyliśmy przez mały łuk alpejski, wtopiony w tak różnorodny region alpejski.

Dojazd

Autostradą A2 do węzła Wiener Neustadt / zjazd na drogę szybkiego ruchu S4 w kierunku Mattersburg. Na drodze S4 zjazd na Katzelsdorf, następnie skręcić w prawo. Przy kościele skręcić w lewo. Po przejechaniu 200 m skręcić w prawo do zamku w Katzelsdorf.

Parkowanie

Samochód można zostawić na parkingu przez zamkiem w Katzelsdorf.

Pociągiem na południe do Wiener Neustadt (stacja Dworzec Główny). Następnie należy przesiąść się do pociągu regionalnego jadącego do Katzelsdorf. Przejście z dworca w Katzelsdorf do zamku trwa ok. 20 minut.

Więcej informacji na stronie www.oebb.at

Dalsze informacje / linki

Alpy Wiedeńskie w Dolnej Austrii, www.wieneralpen.at, +43 / 2622 / 78960

Punkt informacji turystycznej w Reichenau an der Rax, www.reichenau.at, +43 / 2666 / 52206 25

Tutaj znajdziesz bezpłatne broszury z informacjami o wybranej trasie. Broszury informacyjne zawierają podstawowe informacje na temat długości trasy oraz możliwości powrotu. Pamiętaj, że broszury informacyjne nie są mapami!

Wyposażenie

Chociaż większość tras to dobrze przygotowane szlaki turystyczne, pamiętaj, że poruszasz się po obszarze pagórkowatym i górskim. W związku z tym zalecane jest odpowiednie wyposażenie.

Niektóre szlaki prowadzą w teren wysokogórski, gdzie pogoda może się w każdej chwili gwałtownie zmienić. Zaleca się więc zachowanie ostrożności.

Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie odpowiednie mapy. Załóż buty dostosowane do charakteru wycieczki, zadbaj o ochronę przed słońcem i deszczem oraz zabierz wodę i coś do jedzenia. Weź ze sobą telefon komórkowy i zapisz w nim górski numer alarmowy: 140

Zasady bezpieczeństwa

Wycieczki po Alpach Wiedeńskich mają dostarczyć ciekawych przeżyć i być bezpieczne. Dlatego prosimy pamiętać o następujących kwestiach:

Przygotowanie

Trasę wycieczki wybierz odpowiednio do swojego doświadczenia górskiego i kondycji fizycznej. Wcześniej sprawdź prognozę pogody. Pogoda w górach może się gwałtownie zmieniać. Dlatego zawsze trzeba mieć odpowiednie wyposażenie (np. kurtkę przeciwdeszczową).

Dowiedz się, czy chaty i schroniska, które zamierzasz odwiedzić po drodze, będą otwarte. Zanim wyruszysz w drogę, zostaw informację o wybranej trasie i o planowanej godzinie powrotu.

Zalecenia dotyczące mapy

Freytag & Berndt WK 023, 422, 022, 012, 5012

Autor poleca

Entlang des Weges am Wiener Alpenbogen gibt es Betriebe, die sich als Wanderbetriebe zertifizieren lassen. Hilfestellung bei der Planung Ihrer Wanderung und Übernachtung bietet Ihnen das Büro der Wiener Alpen in Katzelsdorf. Nähere Informationen erhalten Sie unter www.wieneralpen.at oder telefonisch unter +43 / 2622 / 78960

Vergessen Sie nicht Ihren Wiener Alpen-Viewer im praktischen Handformat mit zu nehmen.

 

Więcej wycieczek po punkcie początkowym