Wycieczka do Pollereshütte (od Marii Schutz)

Pełny ekran
Profil wysokości

3,60 km Długość

Dane trasy
  • Stopień trudności: średni
  • Trasa: 3,60 km
  • Podejście: 723 Hm
  • Zejście: 8 Hm
  • Czas trwania: 2:00 h
  • Najniższy punkt: 761 m
  • Najwyższy punkt: 1.484 m
Właściwości
  • Piękne widoki
  • Bufet

Szczegóły dla: Wycieczka do Pollereshütte (od Marii Schutz)

Skrócony opis

Wycieczka z miejsca pielgrzymek Marii Schutz przez północną stronę Sonnwendstein do Pollereshütte.

Opis

Na wysokości 1.523 metrów n.p.m króluje wierzchołek góry Sonnwendstein z kaplicą i pięknymi widokami. Nieco niżej, na wysokości 1.481 metrów znajduje się schronisko Pollereshütte. Na nasłonecznionym tarasie można podziwiać imponującą panoramę: zobaczymy trasę kolejową przez Semmering, uznaną za światowe dziedzictwo kulturowe, masywy Rax i Schneeberg, okolice przełęczy Semmering i Wechsel, aż po krainę Bucklige Welt. Schronisko jest znane z ludowych potraw, takich jak kaszanka zasmażana z ziemniakami, soczewica z boczkiem czy knedle serowe. Punktem wyjściowym wędrówki jest miejscowość Maria Schutz znana z pielgrzymkowego kościoła. Zanim ruszysz na trasę możesz pokrzepić się w gospodach Kirchenwirt czy Gasthaus zum Auerhahn. Podejście prowadzi początkowo drogą leśną, a następnie tzw. szlakiem strzelców alpejskich (Gebirgsjägersteig) przebiegającym od północnej strony góry Sonnwendstein. Tu konieczne jest odpowiednie obuwie, gdyż szlak jest wąski i stromy. Z Maria Schutz na Sonnwendstein można też wejść inną trasą, a mianowicie leśną drogą prowadzącą po południowej stronie Sonnwendstein.

Jeżeli wybierasz się na tę górę z miejscowości Semmering, wjedź koleją linową na szczyt Hirschenkogel, skąd prowadzi szlak turystyczny na Sonnwendstein. Z przełęczy Semmering dotrzesz do schroniska Pollereshütte również okrężną trasą panoramiczną.

Punkt początkowy trasy

kościół w miejscowości Maria Schutz

Punkt docelowy trasy

schronisko Pollereshütte na górze Sonnwendstein

Opis drogi Wycieczka do Pollereshütte (od Marii Schutz)

100 m od kościoła pielgrzymkowego w Maria Schutz rozpoczyna się leśna droga, którą pójdziemy. Skręcamy ostro na prawo i podążamy jeszcze około 600 m, po czym skręcamy w lewo na ścieżkę. Znajdujemy się na tzw. szlaku strzelców alpejskich oznakowanym na zielono, który wąskimi zygzakami doprowadzi nas na wierzchołek góry Sonnwendstein.

Dojazd

Z Wiednia: Jedź A2 i S6 do zjazdu Maria Schutz w kierunku Maria Schutz/Semmering. Skręć w lewo na L4168, a następnie jedź dalej na Göstritz drogą L4168 aż do Maria Schutz.

Z Grazu: Jedź A2 lub S35 do zjazdu S6 Maria Schutz w kierunku Maria Schutz/Semmering. Skręć w lewo na drogę L4168, a następnie jedź dalej w kierunku Göstritz drogą L4168 aż do Maria Schutz.

Parkowanie

W miejscowości Maria Schutz można parkować (np. przy gospodzie Kirchenwirt).

Z dworca głównego w Wr. Neustadt wsiądź do pociągu osobowego w kierunku Payerbach-Reichenau i wysiądź na stacji Gloggnitz. Następnie pojedź autobusem nr 1760 (w kierunku Semmering Landesgrenze lub Semmering Panhans) i wysiądź na przystanku Maria Schutz Kirchenplatz.

Bliższe informacje znajdziesz na stronach www.oebb.at lub www.vor.at

Dalsze informacje / linki

Wiener Alpen in Niederösterreich, www.wieneralpen.at, +43 / 2622 / 78960

Wyposażenie

Zabierz ze sobą odpowiednie mapy. Włóż wygodne buty górskie, nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym i ochronie przed deszczem, oraz wodzie i prowiancie. Koniecznie weź też telefon komórkowy i zapamiętaj w nim numer górskiego pogotowia ratunkowego: 140!

Zasady bezpieczeństwa

Wędrówki w paśmie Alp Wiedeńskich powinny zapisać się w Twojej pamięci jako piękne, a przy tym bezstresowe przeżycie. Zapoznaj się zatem z naszymi radami:

 

Wybierając trasę upewnij się, że dysponujesz odpowiednim doświadczeniem i kondycją. Przed wyruszeniem sprawdź prognozę pogody. W górach często dochodzi do raptownych zmian pogody, zabierz zatem ze sobą odpowiednie wyposażenie, np. odzież chroniącą przed deszczem.

Sprawdź czy schroniska i punkty gastronomiczne, które pragniesz odwiedzić nie są zamknięte. Zanim wyruszysz poinformuj znajome osoby o tym, jaką trasą idziesz i kiedy planujesz powrót.

Zalecenia dotyczące mapy

freytag&Berndt WK022

Autor poleca

Kombinieren Sie Ihre Wanderung mit einer Nächtigung in der Weltkulturerbe-Region am Semmering. Zum Beispiel in der Ferienwohnung Manuela in Schottwien!

Więcej wycieczek po punkcie początkowym