Wycieczka do Wetterkoglerhaus nad Marienseer Schwaig

Pełny ekran
Profil wysokości

3,55 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 3,55 km
 • Podejście: 753 Hm
 • Zejście:
 • Czas trwania: 2:00 h
 • Najniższy punkt: 982 m
 • Najwyższy punkt: 1.735 m
Właściwości
 • Piękne widoki
 • Bufet
 • Odpowiednie dla rodzin z dziećmi
 • Trasa po szczytach

Szczegóły dla: Wycieczka do Wetterkoglerhaus nad Marienseer Schwaig

Skrócony opis

Najkrótsza droga do schroniska Wetterkoglerhaus prowadzi od biotopu w Mariensee przez halę Marienseer Schwaig na Hochwechsel. Radzimy podjechać samochodem aż do Mariensee.

Opis

Na trasie wędrówki leżą dwa schroniska: Wetterkoglerhaus i Marienseer Schwaig

Na licznych górskich halach w masywie Wechsel można wiele zobaczyć i podziwiać zachwycające widoki. Największe wrażenie robi jednak widok ze schroniska Wetterkoglerhaus, leżącego na wysokości 1.743 m w najwyższym punkcie masywu Wechsel, zwanym Hochwechsel. Unikalna panorama na wszystkie cztery strony świata obejmuje masywy Semmering i Rax aż po Schneeberg, a nawet pozwala na rzut oka na Węgry i do Słowenii. Aby obejrzeć ten wspaniały widok wystarczy odbyć krótką wędrówkę z Mariensee. Trasa nadająca się dla całej rodziny prowadzi przez halę Marienseer Schwaig bezpośrednio na szczyt. W schronisku na Marienseer Schwaig można skosztować domowych przetworów i produktów z własnego ogrodu. Do schroniska można też dotrzeć trasą tematyczną poświęconą potokom i wodospadom górskim. W schronisku Wetterkoglerhaus zmęczeni wędrowcy pokrzepią się smacznymi potrawami, na przykład wspaniałą pieczenią rzymską. Do schroniska Wetterkoglerhaus dojdziesz też od górnej stacji wyciągu krzesełkowego Mönichkirchen, jest to część drogi w paśmie Alp Wiedeńskich. Stąd można powędrować dalej do Arabichl i na przełęcz Feistritzsattel.

Punkt początkowy trasy

biotop w Mariensee (Neuwald)

Punkt docelowy trasy

schronisko Wetterkoglerhaus na szczycie Hochwechsel

Opis drogi Wycieczka do Wetterkoglerhaus nad Marienseer Schwaig

Z parkingu przy biotopie wchodzimy na szlak nr 51 oznakowany na czerwono. Trzymając się lewej strony podążamy ścieżką mijającą halę Marienseer Schwaig i po kolejnych 1,5 km docieramy do schroniska Wetterkoglerhaus na szczycie Hochwechsel.

Dojazd

Z Wiednia jedź autostradą południową A2 do zjazdu Aspang-Edlitz. Jedź dalej drogą B54 do Aspang. Na rondzie pojedź trzecim zjazdem (Gutenberggasse ). Skręć w lewo w Bahnstraße, następnie lekko w prawo w Mühlgasse. Mühlgasse przebiega łukiem w prawo i zmienia nazwę na Sonneck, skręć w lewo na drogę L4184 i dojedź do Mariensee. Przejedź przez miejscowość do końca doliny / parkingu przy biotopie.

Z Grazu jedź autostradą południową A2 do zjazdu Pinggau. Kieruj się na Haideggendorf. Na rondzie pojedź trzecim zjazdem (Steinamangerer Str. drogą B63 ). Skręć w prawo w Wechsel Str. drogą B54. Skręć w lewo w kierunku Mönichkirchen, a następnie jedź drogą w kierunku Mönichkirchner Schwaig/Schaueregg i dalej na Neustift am Alpenwald i Mariensee. Przejedź przez miejscowość do końca doliny / parkingu przy biotopie.

Parkowanie

Mariensee: parking przy biotopie na końcu doliny, możliwość parkowania po prawej stronie.

Z dworca głównego w Wiener Neustadt pojedź pociągiem osobowym w kierunku Aspang Markt do ostatniej stacji. Stąd weź taksówkę do punktu wyjściowego wędrówki lub pojedź autobusem nr 1764 (kierunek: Mariensee Almbauer), wysiądź w Mariensee przy gospodzie Gasthof Haidbauer. Stąd w ciągu 40 minut dotrzesz pieszo do punktu wyjściowego.

Bliższe informacje znajdziesz na stronach www.oebb.at lub www.vor.at

Dalsze informacje / linki

Wiener Alpen in Niederösterreich, www.wieneralpen.at, +43 / 2622 / 78960

Wyposażenie

Zabierz ze sobą odpowiednie mapy . Włóż wygodne buty górskie, nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym i ochronie przed deszczem, oraz wodzie i prowiancie. Koniecznie weź też swój telefon komórkowy i zapamiętaj na nim numer górskiego pogotowia ratunkowego: 140!

Zasady bezpieczeństwa

Wędrówki w paśmie Alp Wiedeńskich powinny zapisać się w Twojej pamięci jako piękne, a przy tym bezstresowe przeżycie. Zapoznaj się zatem z naszymi radami.

 

Wybierając trasę upewnij się, że dysponujesz odpowiednim doświadczeniem i kondycją. Przed wyruszeniem sprawdź prognozę pogody. W górach często dochodzi do raptownych zmian pogody, zabierz zatem ze sobą odpowiednie wyposażenie, np. odzież chroniącą przed deszczem.

Sprawdź czy schroniska i punkty gastronomiczne, które pragniesz odwiedzić nie są zamknięte. Zanim wyruszysz poinformuj znajome osoby o tym, jaką trasą idziesz i kiedy planujesz powrót.

Zalecenia dotyczące mapy

freytag&berndt WK422

Autor poleca

Połącz wędrówkę z pobytem w regionie Wechsel, na przykład na hali Mönichkirchner Schwaig w pensjonacie Koderholt (nocleg ze śniadaniem) lub w alpejskiej gospodzie Enzian. Nie zapomnij zabrać na wędrówkę lustrzanego przyrządu optycznego Wiener Alpen Viewer w poręcznym formacie!

Więcej wycieczek po punkcie początkowym