Widok na Semmering z 20-szylingowego banknotu, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Dunkelstein w Dunkelsteinerwald

Szczyt górski

Opis

Dunkelstein na wysokości 625 m n.p.m. jest najwyższym punktem południowego Dunkelsteinerwald. Okrężny szlak turystyczny Dunkelsteiner (nr 653) o długości 115 km prowadzi przez Dunkelstein do Mauer, zamku Schallaburg, opactwa Melk i wreszcie do ruin Aggstein.

Ale już częściowa trasa z Hafnerbach (plac kościelny) na szczyt Dunkelsteiner oferuje po drodze kilka atrakcji: wzdłuż potoku Zeno, za Kornigiem można zwiedzić figurę św. Przez Stein stroma ścieżka prowadzi do ruin zamku Hohenegg, zamku o bogatej historii z XI wieku. Otoczony jest swobodnie dostępnym Ruhewald - lasem cmentarza urnowego z wieloma pięknymi skalnymi miejscami. Dalej dobrze oznakowanymi drogami leśnymi i szlakami turystycznymi do Dunkelstein. Niedaleko szczytu w 1931 r. postawiono żelazny wysoki stojak (22 m) służący do pomiarów geodezyjnych. Został wysadzony przez niemiecki Wehrmacht w 1945 roku, ale jego betonowe fundamenty zachowały się do dziś. Zaleca się zabrać ze sobą duży zapas prowiantu na trasę, ponieważ nie ma miejsc, w których można by się zatrzymać na posiłek. W Hafnerbach kilka obiektów oferuje posiłki i nocleg. Stolica prowincji St. Pölten oddalona jest od hotelu o około 10 minut jazdy samochodem.

Lokalizacja
Mostviertel/NÖ-Mitte, niedaleko stolicy prowincji St. Pölten

Punkty widzenia
Ze szczytu rozciąga się widok aż po Marię Langegg i Alpy.

Dostępność dla turystów pieszych

 • Hafnerbach - Ruiny Hohenegg - Dunkelstein (trasa ok. 6 km)
 • Lauterbach - Dunkelstein (trasa ok. 2 km)
 • Neidling - Bildbuche - Dunkelstein (trasa ok. 7 km)

Dostęp również z Häusling, Karlstetten lub z mostu Matzengraben pomiędzy Windschnur i Thal.

Czas trwaniapomocy
W zależności od punktu wyjścia, wędrówka na szczyt Dunkelstein i z powrotem trwa około 3 do 4 godzin.

Dodatkowa wskazówka: Samochodem można dojechać bezpośrednio do ruin Hohenegg (parking) i je zwiedzić. Dobrym pomysłem jest spacer przez "Ruhewald" - fragment lasu, który służy jako cmentarz urnowy z dużymi kamieniami i miejsce kultu. Stąd już tylko "rzut kamieniem" do szczytu Dunkelstein po oznaczonych leśnych drogach i ścieżkach.

Miejscowość i przyjazd

 • Kontakt

  Dunkelstein

  3386 Hafnerbach
  AT

 • Transport publiczny
 • Google Map

  Planer trasy Planer trasy


 • Mapa lokalizacji
  To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
  Pełny ekran