Carnuntum

Uprawy winorośli na południu Dolnej Austrii, różnorodność i tradycja oraz niemal miejski styl życia – zabytkowy cesarski Wiedeń leży o rzut kamieniem (lub kilka minut jazdy samochodem) stąd!

Obszar uprawy winorośli Carnuntum rozciąga się na wschód od Wiednia do granicy ze Słowacją. Kamieniste, ciężkie gleby z gliny, lessu, piasku i żwiru stanowią najlepsze warunki do uprawy czerwonych odmian winorośli.

Prym wiodą tu lokalne lekkie odmiany Blauer Zweigelt i Blaufränkisch, którym w sukurs idą znane międzynarodowe szczepy, takie jak Cabernet Sauvignon i Merlot. Obecne są również białe wina – w szczególności odmiany Grüner Veltliner i z winorośli burgundzkich, lecz także z tradycyjnych mieszanek – wyróżniające się ze względu na swoją strukturę i moc. Typowe dla regionu wina czerwone, przede wszystkim ze szczepów Zweigelt, Blaufränkisch i St. Laurent oferowane jako „Rubin Carnuntum” i oznaczone symbolem bramy Carnuntiner Heidentor, podkreślają tożsamość regionu, której z dumą bronią winiarze.

W pobliżu znajdziemy warte uwagi atrakcje kulturalne regionu, takie jak całkowicie zrewitalizowany zamek Marchfeldschlösser, Park Archeologiczny Carnuntum oraz Park Narodowy Łęgów Naddunajskich. Miejsca uprawy winorośli, takie jak Göttlesbrunn, Höflein lub Prellenkirchen, znane również z licznych przytulnych winiarni, od zawsze przyciągają turystów, zwłaszcza z pobliskiego Wiednia.

 

www.donau.com