Dereniowy odpust w dolinie Pielachtal

Dolina Pielachtal co roku w smakowity sposób oddaje cześć dereniowi jadalnemu, organizując we wrześniu tzw. dereniowy odpust.

Gdy szykowne dziewczęta w odświętnych strojach pałaszują ogniście czerwone owoce derenia to znak, że trafiliśmy na dereniowy odpust w Pielachtal. Co roku w okresie zbiorów owoców derenia jadalnego w Pielachtal odbywa się dwudniowe święto.

Dolina Pielachtal w Mostviertel zdołała już zasłynąć jako dolina Dirndl. Tak nazywa się owoce derenia jadalnego, z których tradycyjnie wytwarza się tam dżemy i alkohole. Stały punkt w rozkładzie imprez w regionie stanowi dereniowy odpust w Pielachtal organizowany we wrześniu, co roku w innej gminie.

Dirndl, Dirndl i jeszcze raz Dirndl
Poza owocami uwagę przyciąga w ciągu inny Dirndl – charakterystyczny strój ludowy oraz jedna z pań, które w nim paradują. Co dwa lata odbywa się wzbudzająca ogromne emocje koronacja nowej Królowej Dirndl. Przez cały okres swojego panowania pełni ona funkcję ambasadora Pielachtal przy różnych okazjach. 

Smakowite święto
Pod względem kulinarnym dereniowy odpust zachwyca specjałami z tych owoców, które można kupować i degustować na dziesiątkach stoisk – od ponczu z derenia po dereniówkę, od tortu po roladę (z koziego sera nadziewanego dereniem). Oprawę święta tworzą wydarzenia muzyczne i sportowe. Na dzieci czekają gry i konkursy.