Iron Curtain Trail (EuroVelo 13)

Trasa Iron Curtain Trail prowadząca wzdłuż czeskiej granicy to interesująca podróż do przeszłości.

Podróż do przeszłości. To właśnie oferuje ok. 200-kilometrowy, w większości płaski odcinek szlaku EuroVelo 13 przebiegającego przez Dolną Austrię i łączącego Finlandię z Morzem Czarnym. Podróżując szlakiem rowerowym wijącym się pomiędzy zielonym regionem Waldviertel a regionem dla smakoszy Weinviertel, turyści wielokrotnie przekraczają granicę z Czechami i podążają śladem żelaznej kurtyny w Austrii. Do zatrzymania się po drodze zachęcają między innymi takie atrakcje jak najbardziej wysunięte na północ uprawy winorośli w Austrii w miejscowości Litschau, torfowisko wysokie w Schrems czy łęgi w okolicach Retz.

Od parku krajobrazowego po piwnice winne

Trasa rowerowa Iron Curtain Trail przenosi turystów w odległe czasy i kultury. W regionie Waldviertel mijamy park krajobrazowy Blockheide z gęstymi lasami, rozległymi łąkami i fascynującymi chwiejącymi się głazami, które ponoć mają magiczną moc. Podróżując rowerem dalej na wschód tego regionu, dotrzemy do pagórkowatych winnic i romantycznych zaułków winiarskich. Polecamy: piwnicę Retzer Erlebniskeller – największą winiarnię w Europie Środkowej o bogatej historii.

Historia, natura i kulinaria

W regionach Waldviertel oraz Weinviertel turyści mogą skosztować wyrobów browarów i winiarni oraz takich przysmaków jak Mohnzelten (słodkie bułeczki nadziewane makiem) czy słodkie ciasto Weinviertler Weinkuchen. Szczególną atrakcją jest Park Narodowy Doliny Dyi, który stanowi część trasy i zachwyca stromymi ścianami skalnymi oraz cichymi łąkami. Przy odrobinie szczęścia można tam spotkać żbika. Oprócz atrakcji kulinarnych i przyrodniczych przy trasie Iron Curtain Trail znajduje się również wiele monumentów, pomników i muzeów przypominających czasy podziału Europy. Osoby podróżujące tą zróżnicowaną a przede wszystkim nader ciekawą trasą w poszukiwaniu relaksu oraz zainteresowane historią powinny koniecznie zwiedzić muzeum piwa (Biermuseum) w Laa an der Thaya i pomnik przyrody Pulverturm-Tümpelwiese w Marchegg.