Jazda rowerem i jazda koleją

Dolna Austria oferuje interesujące połączenie wycieczek rowerowych z turystycznymi wycieczkami kolejowymi – od wycieczek „nostalgicznych” po „ekspresowe”.

Zabierz rower do pociągu – w Dolnej Austrii rowerzyści chętnie korzystają z kolei – aby wygodnie dotrzeć na miejsce rozpoczęcia wycieczki rowerowej albo szybciej przejechać niektóre odcinki na dłuższych wycieczkach. Dodatkową atrakcją są wycieczki łączone – od wycieczek „ekspresowych” po „nostalgiczne”.

Od ponad 100 lat kolej wąskotorowa Mariazellerbahn przewozi turystów, pielgrzymów i mieszkańców z St. Pölten do Mariazell, pokonując przy tym wysokość ponad 600 metrów. Kolej jest pionierskim dziełem austriackiej sztuki budowlanej ze spektakularnym odcinkiem górskim, nachyleniami do 27 stopni, dwoma zakrętami o 180 stopni oraz mistrzowsko poprowadzonymi tunelami, mostami i wiaduktami. Pasażerowie mogą podziwiać nadzwyczajne widoki na Ötscher albo „Zinken”, wąwóz o głębokości 100 metrów. W nowych wagonach panoramicznych pasażerom są również serwowane specjały Heuriger od Mostbaron Moderbacher. Turyści chętnie korzystają z kolei w połączeniu z trasą rowerową Traisental, która od St. Pölten cały czas przyjemnie wiedzie w dół.

Tym, którzy chcą się wybrać rowerem na wycieczkę szlakiem winorośli Blauburg (Blauburger Rad-Rundweg) po regionie Leiser Berge , polecamy połączenie jej z wycieczką nostalgiczną NostalgieExpress Leiser Berge historyczną lokomotywą w samym sercu regionu Weinviertel. Ta stara lokomotywa z silnikiem diesla Reblaus Express rozpoczyna swój bieg w Retz i sunie, turkocząc, przez region Waldviertel. Zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, gdzie swój początek mają różne trasy turystyczne, na przykład Reblaus-Radl-Weg. Rodzinom szczególnie polecamy trasę wzdłuż kolei – Waldviertelbahn. Prowadzi ona z Groß Gerungs (wariant Langschlag) do Gmünd oraz przebiega szerokimi drogami i ulicami o małym natężeniu ruchu.

W parku krajobrazowym Leiser Berge turyści mogą sami dostać się na górę drezyną Weinviertel-Draisine , która jeździ po torach wyłączonych z eksploatacji.

 

Rekomendacje i wskazówki: