Jedną nogą w rzece

Pierwsze kąpieliska rzeczne istniały już w XVIII wieku. W zależności od temperamentu i wytrzymałości można się zrelaksować, dając się ponieść nurtowi rzeki, lub potrenować pływanie pod prąd.

Krajobrazy Austrii przecina mnóstwo strumieni i rzek, których wody należą do najczystszych w Europie. W większości z nich można się też świetnie kąpać. Kilka z najstarszych kąpielisk rzecznych znajduje się nad Dunajem.

Są to niezwykłej urody miejsca z naturalnymi piaszczystymi lub żwirowymi plażami – w Parku Narodowym Donau-Auen w dolinie Wachau, nad kąpieliskiem w Ardagger ze żwirowymi wysepkami albo we wsi Aggsbach lub w Schönbühel, gdzie kąpiel można połączyć z pływaniem łódką. Tutaj także znajduje się to niezwykłe miejsce, gdzie Dunaj – posłuszny przeciwnemu prądowi – płynie pod górę.

Płytką wodę przy brzegu i słaby prąd mają także odcinki Dunaju koło Weißenkirchen oraz Greifenstein, a także przy ujściu rzeki Pielach koło Melku, na południowym brzegu Dunaju, gdzie krajobrazie dominują białe łachy piasku.

Kto dodatkowo chce poczuć nastrój przełomu wieków, powinien odwiedzić kąpielisko Kritzendorf gdzie letnicy szukali ochłody już w 1903 roku. Na kąpielisko to, zwane niegdyś „naddunajską Rivierą”, obecnie wstęp jest wolny, a można tutaj z przyjemnością cieszyć się latem w cieniu kasztanowców i wśród drewnianych świadków dawnej kultury kąpielowej.

Kolejną rzeką, w której można się kąpać od wielu stuleci, jest Kamp, która – pomijając miękkość wody – kusi również przyjemną temperaturą. Liczne zatoczki kąpielowe, piękny krajobraz i wyjątkowy drewniany budynek kąpieliska w Plank, pomalowany na biało-czerwono, zapraszają do odpoczynku.

Do pływania wpław i łódką nadaje się również rzeka Ybbs – warto odwiedzić Hollenstein z historycznym kąpieliskiem z początku XX wieku, przepięknym położeniem, dużą łąką do leżakowania z zadbaną plażą oraz możliwością spłynięcia rzeką w wyjątkowej łodzi w formie koryta.

W Dolnej Austrii całkiem niedawno został udostępniony pomnik przyrody Erlaufschlucht, długi na 7 km wąwóz wzdłuż rzeki Erlauf z bajecznymi piaszczystymi plażami, jaskiniami i zatoczkami kąpielowymi. Łatwiej dostępne jest naturalne kąpielisko nad rzeką Erlauf w miejscowości Purgstall, gdzie ma swój początek wąwóz Erlaufschlucht. Na jednej z najstarszych naturalnych rzek Europy przywrócono stare kąpielisko, które zachęca do orzeźwiającego ochłodzenia w temperaturze 16–17 stopni.