Kiedy kwitną żółte mirabelki: jesienna rozkosz w Waldviertel

Tutaj dowiesz się, jakie owoce mieszkańcy Waldviertel uprawiają od setek lat i jak one smakują. Albo po prostu spróbuj go sam.

Kiedy wokół wąwozu Ysperklamm liście zmieniają swoje barwy, oznacza to, że regionalny smakołyk – mirabelka – jest w fazie rozkwitu. Tutaj dowiesz się, gdzie mirabelki mają szczególnie wyrafinowany smak – i czego jeszcze można skosztować w Waldviertel.

Mirabelka: Polecamy
Jeśli jeszcze nigdy nie jadłeś mirabelki, musisz to jak najszybciej nadrobić. Ten znany od wieków owoc ma wyjątkowy, słodki smak. Najprościej opisać go jako małą śliwkę o żółtej barwie. Hans Krenn z gospody Landgasthof Peilsteinblick wie, jak dobrze smakuje ta odmiana śliwki. Robi z niej domowej roboty specjały i poddaje dalszej obróbce w innowacyjnej gorzelni, gdzie destyluje również gruszkę cesarską i gin z korzenia chrzanu. Prowadzona przez rodzinę Krennów gospoda jest idealnym miejscem wypadowym na wycieczki, na przykład wędrówkę Szlakiem Druidów (Druidenweg) do mistycznych kamieni z czasów celtyckich. Z kolei gospoda Forellenhof Yspertal oferuje pstrągi z własnego stawu. Oprócz tego pieczeń wieprzowa, potrawy z makiem, knedle... Chętnie zamówilibyśmy dania z całej karty, od góry do dołu. Deser zjedliśmy u gospodarza Willisa – a do tego koszyk prezentowy ze specjałami z mirabelki. Nasza wskazówka dotycząca potraw mącznych: koniecznie spróbuj ciasta mirabelkowego szefowej kuchni!

Mirabelki i wąwóz: Nasze wskazówki dotyczące wytwórców i wycieczek
 Mirabelką zajęło się też wielu producentów. Na przykład Destillerie Rogner, który z mirabelki robi owocowy gin. Wędrowcom polecamy wycieczkę przez wąwóz Ysperklamm, gdzie rzeka Ysper spada wieloma mniejszymi i większymi wodospadami prawie 300 metrów w dół. Krystaliczna woda zapewnia ochłodę w czasie wędrówki i towarzyszy na każdym kroku, kiedy przechodzi się przez niezliczone kamienne czy drewniane schodki, mostki i zabezpieczone przesmyki. Zauroczyły nas także porośnięte mchem, ogromne granitowe kamienie, na które co jakiś czas natrafia się podczas wędrówki. Nasza wskazówka: Możesz wziąć ze sobą swojego psa. Z pewnością mu się tu spodoba!

Procenty i smaczny sen: Polecamy
Nie wolno przegapić wydarzenia o nazwie Kriecherl brennt – destylacji mirabelki. 15 października obchodzony jest Dzień otwarty w gorzelniach. Podczas takiego wydarzenia po prostu nie da się nie wypić jednego czy kilku kieliszków sznapsa. Dlatego od razu polecamy rezerwację noclegu: Piękne pokoje w hotelu Schreiners – Waldviertelhaus. Cudowny ogród z sadzawką po prostu zachwyca. Pobyt tutaj to także wspaniałe doznania kulinarne – warto skusić się na rybę z własnej hodowli. Nie możemy się doczekać kolejnego pobytu!

Rekomendacje i wskazówki:

Mapa