Na piwo i do klasztoru – Zwettl

Jeżeli na urlop zaprasza miasto ze znakomitym browarem, trudno jest odmówić. Zwłaszcza jeżeli chodzi o miasto tak ładne i wielostronne jak Zwettl.

Zwettl, będący jednym z biegunów zimna w Austrii, zachwyca malowniczą starówką i znakomitym piwem. O tym, co można odkryć i przeżyć w Zwettl dowiesz się poniżej.

Dobre piwko nie zaszkodzi!

Miasto Zwettl położone w dolinie u zbiegu rzek Zwettl i Kamp jest historycznym i współczesnym centrum regionu Waldviertel. Miłośników piwa pierwsze kroki w Zwettl zaprowadzą zapewne do wielkiego prywatnego browaru – podczas „Zwettler Dämmerschoppen“ zwiedzający dowiedzą się wszystkiego o płynnym złocie ze słodu i chmielu i dokonają degustacji piwa przegryzając świeżym pieczywem. Pokrzepieni na ciele udajemy się do imponującego  opactwa cystersów, perełki architektonicznej i duchowego ośrodka regionu Waldviertel z ciekawym ogrodem klasztornym – zarówno grupy jak i turyści indywidualni mogą zamówić wycieczkę z przewodnikiem. Klasztor oddalony od centrum miasta o około trzy kilometry leży na szlaku wędrownym do źródeł rzeki Dyi (Thaya) .Co sobotę można przed klasztorem kupić świeże pstrągi i słynne karpie hodowane w regionie Waldviertel.

Region Waldviertel odświeża 

Dla ochłody polecamy wizytę w kąpielisku Zwettlbad, które jest zarazem punktem wypadowym dla licznych wędrówek po okolicy. Na blogu www.zwalk.at  można znaleźć najlepsze wskazówki i propozycje, łącznie z dokładnym opisem tras pieszych w samym Zwettl i w okolicach. Dla miłośników sportów wodnych mamy jeszcze jedną atrakcję. Niedaleko Zwettl leży jezioro zaporowe Ottensteiner Stausee, gdzie można popływać, powiosłować i pożeglować, a od niedawna również wypróbować nową dyscyplinę: stand-up-paddling czyli pływanie na desce na stojąco. Zaznawszy sportów można przenocować na campingu.

Coś dla smakoszy

Kto aktywnie spędza czas, ten prędzej czy później zgłodnieje. Rozejrzeliśmy się zatem również po lokalach gastronomicznych w Zwettl. Ciepło polecamy knedle piwne w gospodzie Wirtshaus im Demutsgraben czy też najlepszy gulasz regionu Waldviertel w zajeździe Gasthof zum Dichter Robert Hamerling, prowadzonym przez rodzinę Schierhuber. Amatorzy słodyczy chętnie zamówią do popołudniowej kawy ciastko  Braustadt-Igel w cukierni Konditorei Schön na Dreifaltigkeitsplatz. Zainteresowanym regionalnymi produktami doradzamy wizytę w piekarni  Bio-Bäckerei Hölzl w Unterwindhang i w muzeum ziemniaka Erdäpfelwelt w Schweiggers. Zresztą każdego piątku od godziny 8:00 rano na targu chłopskim w Zwettl oferowane są wszystkie produkty tego regionu.

Rzemiosło, zakupy i komfortowy nocleg

Na rynku w Zwettl, który zdobi kolorowa fontanna autorstwa słynnego Friedensreicha Hundertwassera, w barokowych kamieniczkach znajdują się liczne sklepy. Siedziba firmy Sonnentor „Unterm Hollerbusch“ wyróżnia się zabytkowym wnętrzem. W warsztacie rzemieślniczym wytwarzającym szkło krystaliczne  Kristallstudio KRISTALLIUM Erwin Weber i w tokarni Drechsler Andreas Reiter można się przyjrzeć pracy rzemieślników, kupić gotowe wyroby, a po umówieniu terminu również spróbować własnych sił. Komu jeden dzień w Zwettl nie wystarcza, polecamy nocleg w cenionym hotelu „Schwarz Alm“ z dużym obszarem wellnes. Hotel leży w spokojnej okolicy na skraju miasta, skąd do centrum Zwettl można dojść przyjemną ścieżką przez las.