MIT LUDWIGA VAN

Rok Beethovenowski w Baden koło Wiednia – mieście związanym z wielkim kompozytorem.

Ludwig van Beethoven urodził się w Bonn przed 250 laty. Wielki twórca muzyki klasycznej mieszkał i komponował również w podwiedeńskim miasteczku Baden. W jubileuszowym roku 2020 Baden poświęciło mu wystawę.

Mit geniusza i buntownika

W roku 2020 przypada dwustu pięćdziesiąta rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tej okazji muzeum Kaiserhaus Baden prezentuje wystawę „MYTHOS LUDWIG VAN“. Wystawa jest atrakcyjna nie tylko dla zdeklarowanych miłośników muzyki klasycznej. ·O życiu kompozytora opowiadają liczne eksponaty, w tym obrazy i grafiki z muzeów krajowych i zagranicznych (Beethoven-Haus Bonn) oraz zbiorów prywatnych (Biblioteca Beethoveniana). Można stanąć przy łożu śmierci artysty, przy którym ongiś przyjaciele wykonali maskę pośmiertną oraz odcięli pukle włosów i części ubioru zmarłego ,czy też wejść do salonu, w którym różni artyści sportretowali kompozytora, stylizując go na ikonę. Specjalnym „mitomatem“ można stworzyć swój osobisty portret Beethovena, a sali muzycznej posłuchać charakterystycznych beethovenowskich kompozycji w niecodziennej aranżacji. Wielką atrakcją wystawy jest niewątpliwie odrestaurowany niedawno historyczny fortepian z Domu Beethovena w Baden, na którym kompozytor grywał podczas swoich pobytów w tym mieście.

Pojąć Beethovena

Nie pominięto również tematyki naukowej – ekspozycja przedstawia nie tylko polityczne poglądy kompozytora, lecz również jego umiłowanie przyrody czy też rolę, jaką odegrał w historii muzyki. Wystawie towarzyszy cykl imprez zatytułowanych „Zu Besuch bei LUDWIG VAN“ (Odwiedziny
 u Ludwiga Van), odbywających się w każdy ostatni piątek miesiąca w Domu Beethovena. Legendarny dziennikarz pierwszego programu austriackiego radia, Johannes Leopold Mayer, zaprasza muzyków i naukowców na rozmowy przy muzyce. Od stycznia 2020 roku w pomieszczeniach wystawowych odbywają się również comiesięczne koncerty. Nasza wskazówka: Połącz zwiedzanie wystawy z wizytą w Domu Beethovena. Ta biedermeierowska kamieniczka przy Rathausgasse 10, odrestaurowana w 2014 roku, jest prawdziwym miejscem pielgrzymek miłośników muzyki, gdyż właśnie tam Beethoven skomponował najważniejsze części słynnej IX symfonii.

beethoven2020.baden.at