Morelowy odpust w Spitz

Knedle z morelami, nocna impreza pod gołym niebem oraz prawdziwy odpust podczas jednej z najpiękniejszych imprez w regionie Dunaju.

Knedle z morelami, nocna impreza pod gołym niebem oraz prawdziwy odpust tworzą jedną z najpiękniejszych imprez w regionie Dunaju.

Na długo zanim w Wachau dojrzeją winogrona odbywają się zbiory moreli – tylko w pełni dojrzałych i wyłącznie ręcznie. Od 1951 roku pod wiekowymi drzewami placu kościelnego w Spitz nad Dunajem odbywa się morelowy odpust. W trzeci weekend lipca goście degustują przysmaki z moreli – knedle, dżemy, wyszukane alkohole i ciasta. W niedzielę odbywa się parada z udziałem Króla Morelusa, Księżniczki Aprikozji i innych przebierańców, którym przygrywają zespoły ludowe.

Dojrzałe owoce
Lipiec stoi w Wachau pod znakiem moreli. Od momentu rozpoczęcia zbiorów w Krems, lecz przed zbiorami w Spitz, wzdłuż głównych ulic sprzedaje się świeżo zebrane morele. Morele z Wachau są wyjątkowe - jędrne i mają niezwykle świeży aromat. Drobna wada aromatycznych odmian: nie dojrzewają dalej po zerwaniu, więc muszą zostać zjedzone tuż po zbiorach. Komu nie uda się przybyć do Wachau w sezonie morelowym, ten może skosztować moreli w formie przetworzonej. Dżemy i alkohole z moreli z Wachau mają wyjątkowo owocowy aromat.

Oryginalne morele z Wachau