Na tropie zimy

Mało kto wie, że rejon Mostviertel to kolebka narciarstwa alpejskiego.

W latach 90. XIX w. Mathias Zdarsky opracował stalowe wiązania narciarskie oraz odpowiednią technikę jazdy – innowacje, które ściągnęły do Dolnej Austrii niejednego pasjonata gór zainteresowanego tą nową dyscypliną sportu. Miejscowa góra Muckenkogel, na której w 1905 r. rozegrano pierwsze zawody w narciarstwie zjazdowym na świecie, do dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy.

Zdarsky był nie tylko nauczycielem, ale też uzdolnionym manualnie, zapalonym sportowcem. Po odbyciu licznych podróży po świecie osiadł w Lilienfeld, gdzie do tradycyjnego skandynawskiego buta narciarskiego i „narty” dorobił stałe wiązanie z nieruchomą piętą. W ten sposób w latach 1890–96 z narciarstwa nordyckiego o 1000-letniej tradycji powstało narciarstwo alpejskie („lilienfeldowska technika jazdy”). W kolejnych latach Zdarsky nauczył zjeżdżać po stromych stokach około 20 000 fanów narciarstwa, sprawiając, że Lilienfeld przeszło do historii jako miejsce narodzin tej dyscypliny sportu. Dzisiaj Lilienfeld i Muckenkogel to nieduży, ale popularny teren narciarski z wyciągiem krzesełkowym, oferujący dobre warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego, skitouringu, snowboardingu, saneczkarstwa i zimowych wędrówek.

Zjazd na deskach

W 1985 roku kilku zapaleńców z miejscowości Traisen założyło na cześć pioniera narciarstwa, Matthiasa Zdarsky'ego, grupę fanów tej dyscypliny w wydaniu sprzed lat. „Mieliśmy okazję wystąpić już kilkadziesiąt razy przed zawodami Pucharu Świata” – mówi współzałożyciel, Eduard Fürst. Co roku w marcu na górze Muckenkogel odbywają się wyjątkowe w skali światowej zawody, podczas których można odnieść wrażenie, że ktoś cofnął czas: zawodnicy zjeżdżają na drewnianych nartach bez stalowych krawędzi po nieprzygotowanych trasach, wyposażeni w sznurowane buty ze skóry oraz kij, a więc jak za czasów Zdarsky'ego, który 19 marca 1905 roku zorganizował w Lilienfeld pierwszy na świecie zjazd po trasie z bramkami.