Naddunajski korowód

Między krainą Nibelungengau a Carnuntum wzdłuż rzeki ciągnie się barwny korowód pałaców, zamków, klasztorów i historycznych ruin.

Dunaj przepływa przez Dolną Austrię na długości 286 kilometrów – kulturowo są to najbardziej zróżnicowane kilometry tej wielkiej europejskiej rzeki. Z biegiem Dunaju ciągną się legendarne zamki, słynne klasztory, pałace pełne przepychu i niezliczone relikty kultury starożytnych Rzymian.

Źródło cennej żywności, naturalna granica i od dawien dawna istotny trakt komunikacyjny – ludzie osiedlali się nad Dunajem od zarania dziejów. Na brzegach rzeki kolejni władcy Austrii pozostawili po sobie świadectwa: ślady rzymskich miast i kaszteli, których najwspanialszym przykładem jest miasto rzymskie Carnuntum, średniowieczne zamki oraz barokowe klasztory i pałace.

Jak sznur pereł

Udając się statkiem w dół rzeki ujrzymy w gęstym rytmie ruiny zamków, takich jak  Aggstein czy Dürnstein, wspaniałe klasztory Melk, Göttweig lub Klosterneuburg, pełne wdzięku rezydencje w Artstetten i Schallaburg oraz feudalne pałace barokowe krainy Marchfeld, takie jak  Schloss Hof, Schloss Niederweiden lub zamek myśliwski w Eckartsau

Rower ma power! 

Cenne zabytki można poznać nie tylko płynąc statkiem, lecz również jadąc rowerem – na przykład  rowerową trasą naddunajską czyli EuroVelo 6, będącą jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych Europy Środkowej, lub bajecznymi trasami w okolicach Carnuntum względnie nowym szlakiem rowerowym wzdłuż kanału Marchfeld