Najpiękniejsze szlaki pielgrzymkowe przez Dolną Austrię

Gdy myśli ruszają na wędrówkę – szlaki pielgrzymkowe – od Via Sacra, szlaku pielgrzymkowego do Mariazell po fragment drogi Św. Jakuba w regionie Weinviertel.

Zwolnić, wyciszyć się i odnaleźć się na nowo. Podczas pielgrzymek podążamy w gronie podobnie myślących na spokojnych szlakach do Krems czy Mariazell. Po spirytualnych trasach Dolnej Austrii można nieśpiesznie przewędrować dziesiątki kilometrów.

Na świętym szlaku – trasa Via Sacra z Hinterbrühl do Mariazell

Podążając najstarszym austriackim szlakiem pielgrzymkowym Via Sacra, zobaczymy  wspaniałe zabytki sakralne: klasztory Stift LilienfeldStift Heiligenkreuz lub Bazylikę Narodzenia Najśw. Marii Panny w Mariazell, a zarazem odbędziemy wędrówkę w głąb własnej duszy. Trasę z Wiednia do Mariazell liczącą 125 kilometrów i obfitującą w możliwości noclegowe i gastronomiczne, można podzielić na dogodne etapy w zależności od dziennej kondycji. Jeżeli nie chcesz wyruszać samotnie, dołącz do regularnie organizowanych pielgrzymek z przewodnikiem i powędruj w gronie podobnie myślących.

Wiedeńska droga pielgrzymkowa

Wiedeńska droga pielgrzymkowa długości 110 kilometrów jest sportowym wariantem wiodącym do Mariazell wzdłuż starej rzymskiej drogi Via Sacra. Trasa, na pokonanie której pielgrzymi powinni przewidzieć około czterech do pięciu dni, rozpoczyna się podwiedeńskiej miejscowości Perchtoldsdorf, a niedaleko wsi Kaumberg zbacza z Via Sacra na południe. Podążając przez alpejski krajobraz z jego cichymi lasami i łąkami odkrywamy małe, często trudne do zauważenia cuda przyrody i nabieramy wewnętrznej siły.

Droga jest celem – drogą św. Jakuba przez region Weinviertel

Urzekający spokój odczuwają pątnicy na dobrze oznakowanej 153-kilometrowej drodze pielgrzymkowej, wiodącej z granicznej wsi Drasenhofen do miasta Krems an der Donau. Rozległy krajobraz, malownicze winnice i idyliczne uliczki piwniczne pozwalają zapomnieć o codzienności. Na szlaku św. Jakuba prowadzącym przez region Weinviertel autentycznie i głęboko uświadomisz sobie historię, obyczaje i wiarę. Wskazówka: Zakończ dzień przy kieliszku wina w jednej z licznych regionalnych winiarni typu Heuriger.

Droga pielgrzymkowa na południu regionu Weinviertel – szlak św. Franciszka

Pielgrzymi znajdą wyciszenie również na okrężnym szlaku św. Franciszka, długości 138 km. Siedmioetapową trasę prowadzącą przez różnorodnie zagospodarowany krajobraz południowej części regionu Weinviertel można rozpocząć i zakończyć w każdej z 26 miejscowości po drodze. Pieczęcie potwierdzające udział w pielgrzymce udostępniane są w każdym z kościołów na szlaku.

Drogą św. Jakuba z Wiednia przez Dolną Austrię

Już od wczesnego średniowiecza pielgrzymi podążają drogą św.Jakuba do jego grobu w katedrze w Santiago de Compostela. Na terenie Dolnej Austrii droga ta prowadzi ze wschodu na zachód, poczynając od naddunajskiego miasteczka Hainburg, śladami rzymskiej drogi granicznej. Na ponad 200 kilometrach piękno przyrody i zabytki historyczne, takie jak klasztory Stift GöttweigStift Melk,  bazylika w Maria Taferl i  poklasztorny kościół w Ardagger budzą zachwyt pielgrzymów i pozwalają im pogłębić swą formację duchową.