Nasze super wskazówki na jesień i ferie jesienne

To będzie fascynująca jesień!

Również jesienią w Dolnej Austrii cała rodzina znajdzie niezliczone możliwości wspaniałych wycieczek. Na pewno nikt nie będzie się nudzić – ani mama, ani tata, ani dzieci duże i małe! A dla babci i dziadka też znajdzie się coś ciekawego.

Ruszamy do Mostviertel

Ostatnia szansa dla miłośników gór! Pod koniec października, a najpóźniej z początkiem listopada kończy się sezon na trasach wielu kolei górskich i w innych atrakcyjnych celach wycieczkowych. Warto się pospieszyć by obejrzeć w jesiennej krasie górę Gemeindealpe Mitterbach (do 2 listopada) lub z zapierającą dech prędkością popędzić w dół na zjeżdżalni linowej w Annaberg (do 13 września codziennie, od 18 września do 18 października od piątku do niedzieli, a od 23 do 31 października znów codziennie). Wskazówka: Dla posiadaczy karty bonusowej Wilde Wunder Card liczne atrakcje regionu Mostviertel są dostępne bezpłatnie. Również drewniany szlak w dolinie strumienia Mendling otwarty jest codziennie do 31 października. Podziwiać białe zoo i Wielbłądzi Teatr w Kernhof można jeszcze codziennie do 1 listopada. Letni tor saneczkowy Eibl-Jet w Türnitz otwarty jest w piątki soboty i niedziele oraz święta i dni między świętem a weekendem od 7 września do 1 listopada.

Są też atrakcje dostępne przez cały rok, na przykład wąwóz wzdłuż rzeki Erlauf, zwierzyniec w Haag czy też cele wycieczkowe niezależne od pogody, takie jak muzeum chleba Haubiversum, oferujące również warsztaty piekarnicze, wystawa o hodowli grusz i produkcji moszczu MostBirnHaus, Muzeum Dolnej Austrii czy kąpielisko solankowe Ybbstaler Solebad.

Ruszamy do Weinviertel!

Przyjazne dla rodzin pasmo wzgórz Leiser Berge to wymarzony cel wycieczki. Obszar chronionego krajobrazu Leiser Berge o powierzchni 4.000 ha położony w sercu regionu Weinviertel, oferuje dla całej rodziny przygodę i wypoczynek wśród przyrody. W tym regionie wycieczka oznacza rozrywkę, przygodę i mnóstwo przeżyć. Na odkrywców czeka góra Buschberg, będąca najwyższym wzniesieniem w Weinviertel. Można też wybrać się na ekspedycję z Ernstbrunn do Asparn drezyną rowerową Weinviertel Draisine. Wielką atrakcją miejscowości Ernstbrunn jest park dzikich zwierząt Wildpark Ernstbrunn z ośrodkiem badania zachowań wilków. Rajem dla miłośników zwierząt jest też park rozrywki Alpaka Freizeitpark w Oberkreuzstetten, gdzie można obejrzeć alpaki i wędrować z nimi. Warto też wpaść do muzeum MAMUZ w Asparn an der Zaya gdzie jeszcze do 22 listopada można obejrzeć wystawę „UWAGA! PLAC BUDOWY! Budownictwo i mieszkalnictwo w średniowieczu“.

Dla miłośników wędrówek proponujemy szlak wiodący po stepowych pagórkach Weinviertler „Gipfel-Treffen“, a miłośnikom dwóch kółek polecamy winny szlak rowerowy szlakiem wina blauburger.

Ruszamy nad Dunaj!

Również nad Dunajem jesień ma swoje uroki. Jeszcze do 31 października na terenie ruiny zamku Aggstein można wziąć udział w grze przygodowej, a przy okazji poznać pozostałości średniowiecznego zamku i życie ówczesnych rycerzy. We wrześniu i październiku ośrodek Hubhof oczekuje w soboty, niedziele i święta, zapraszając dużych i małych gości do zabawy w czterech kręgach tematycznych.

Ruszamy do Waldviertel!

Do 29 listopada możesz udać się na ekspedycję do Waldviertel wąskotorową linią kolejową Waldviertelbahn! Wskazówka: w każdą środę w zabytkowym składzie pociągu ciągnionym przez lokomotywę z silnikiem Diesla  jedzie również wagon zabaw dla dzieci. Spełnieniem marzeń każdego miłośnika zwierząt jest wycieczka do ośrodka ochrony niedźwiedzi Bärenwald Arbesbach. Rozkoszne misie można odwiedzać tylko do 1 listopada, zanim ułożą się do zimowego snu.

Przy pięknej jesiennej pogodzie zachęcamy do wędrówki urozmaiconym szlakiem w masywie Nebelstein Erlebnis-Wanderweg. Również do 1 listopada w ośrodku Sonnenwelt Großschönau przyrodnicy w każdym wieku mogą dogłębnie poznać tematykę ochrony klimatu i oszczędzania zasobów naturalnych. Przez cały rok i przy każdej pogodzie czekają na zwiedzających liczne interaktywne wystawy np. w warsztacie rzemieślniczym wytwarzającym szkło krystaliczne KRISTALLIUM glas.erleben w Hirschenwies, w muzeum kamieni półszlachetnych Amethyst Welt Maissau czy w ośrodku zielarstwa SONNENTOR Erlebnis w Sprögnitz.

Ruszamy w pasmo Alp Wiedeńskich!

Rodziny szczególnie cenią sobie ośrodek Erlebnisarena St. Corona am Wechsel, prawdziwy raj dla amatorów mocnych wrażeń na świeżym powietrzu. Czego tu nie ma! - 24 punkty do ćwiczenia sprawności ruchowej w Motorikpark, trasy dla najmłodszych rowerzystów w Mini-Bikepark i letni tor saneczkowy Corona Coaster. Szczególnie interesujące dla dzieci są również: obszar chronionego krajobrazu Hohe Wand, teren rozrywki i wypoczynku Puchis Welt w Puchberg am Schneeberg i park wspinaczkowy Hamari in Mönichkirchen.

Ruszamy do Lasu Wiedeńskiego!

Dolina rzeki Triesting to świetne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Szczególnie polecamy wędrówkę szlakiem Erlebnisweg Peilstein. Atmosferę niesamowitości oferuje nowa trasa tematyczna dla rodzin – szlak nietoperzy prowadzący do samotnych jaskiń powstałych w trzeciorzędzie. Na nowej trasie wędrowcom towarzyszą lamy!