Odłowy ryb w Waldviertel

W Waldviertel hoduje się, pielęgnuje i odławia karpie, a także świętuje z tej okazji.

Podczas odłowów ryb w Waldviertel ze stawów spuszcza się wodę i wyławia karpie.

Karpie pluskają się w ponad 1000 stawów w Waldviertel, rosnąc w czystej i zimnej wodzie, aż osiągną wagę konsumpcyjną 2-2,5 kg, na co zazwyczaj potrzebują 2 lat. Jednak co 4 lata ryby należy odłowić, co każdego roku odbywa się w jeden ze świątecznych weekendów. Woda ze stawu zostaje wówczas spuszczona – w przypadku większych zbiorników może to zająć kilka tygodni. W trakcie tego zabiegu konieczna jest nieustanna obserwacja, gdyż ryby, gromadzące się w sporym ścisku w tak zwanych jamach rybnych, muszą mieć zapewnioną wystarczającą ilość wody. W stawie zaczyna się wówczas „gotować”, jak określa się to w gwarze ludowej. Ryby sprzedawane są prosto z wody do konsumpcji lub dalszej hodowli na różnego rodzaju łowiskach. Część ryb trafia do specjalnych zbiorników, w których pozostają aż do Bożego Narodzenia.

Odłowy ryb w czasie świąt
Ponieważ dawniej do przeprowadzania odłowów potrzeba była wielu ludzi, by kolejno podawali sobie z rąk do rąk ryby aż do zbiornika, piękny obyczaj organizowania imprez z tej okazji utrzymuje się do dziś. Największa ma miejsce nad stawem Bruneiteich, ok. 4 km na północ od Heidenreichstein, w samym sercu wielkiego obszaru leśnego. Nad wodą można obserwować rybaków w waderach rozkładających sieci, wyciągających je na brzeg i przeładowujących ryby do napełnionych wodą kadzi na ciężarówkach. Można także czegoś się nauczyć: mistrzowie rybołówstwa udzielają korepetycji w „rybackiej łacinie”.

Gallien leży w niewielkiej sielskiej dolinie na północ od Horn. Podczas odłowów w sobotę opróżniany jest staw z pstrągami, zaś w niedzielę z karpiami, szczupakami i sumami. Młodzi i starzy turyści pomagają przy wyławianiu ryb. Oprócz tego czekają tam wędzarnie, potrawy z ryb i pieczone prosięta z rusztu. Zieringser Teich w pobliżu Franzen leży na biegnącym wzdłuż stawów szlaku pieszym z platformami do obserwacji ryb. Od kilku lat nadleśnictwo Ottenstein organizuje niewielkie święto ryb połączone z odławianiem stawu Zieringsteich. W programie jest obróbka ryb, w trakcie której można przyglądać się skrobaniu i filetowaniu, jak również udział w odłowach. Podczas imprezy sprzedawane są ryby i dziczyzna.