Odpust makowy w Armschlag

We wrześniu każdego roku w leżącej w Waldviertel wiosce Armschlag odbywa się tzw. odpust makowy.

Od kilku lat szary mak z Waldviertel jest produktem chronionym w UE. W regionie tym rozwinęła się prawdziwa „kultura makowa”.

Uprawy maku w Waldviertel zajmują ponad 500 ha. Jest to prawie połowa wszystkich upraw maku w Austrii. Ich centrum stanowi wieś Armschlag leżąca między Melk a Zwettl. Przez wieś biegnie makowa ścieżka edukacyjna z pięknymi gablotami ustawionymi na podwórkach sześciu gospodarstw oraz pieszy szlak makowca po polach makowych. Co roku w trzecią niedzielę września organizowany jest już tradycyjnie tzw. odpust makowy.

Odpust makowy
W trakcie odpustu mak obecny jest pod każdą postacią na udekorowanych starannie stoiskach: szary i biały, główki maku, potrawy mączne z makiem, destylaty i likiery z makiem, makowa czekolada, dżem makowy, pesto z oleju z maku i inne. W gospodarstwie Mohnwirt Neuwiesinger na gości czeka największy gar z oryginalnymi kluskami z ciasta ziemniaczanego z makiem z Waldviertel oraz inne makowe specjały. Atrakcje muzyczne, występy grup tanecznych, pokaz mody, wesołe miasteczko dla dzieci oraz wiele innych rozrywek sprawiają, że wszystkim gościom udziela się makowy nastrój.

Więcej na temat maku z Waldviertel