Ötscher – wskazówki redakcji

Atrakcje w masywie góry Ötscher, zwanej „Ojcowską Górą” regionu Mostviertel.

Wybraliśmy się do regionu Mostviertel, zdobywając szczyty Ötscher i Gemeindealpe. Z wyprawy przywieźliśmy ze sobą szereg wskazówek, które mogą okazać się pomocne, zabawne, odkrywcze, a przede wszystkim praktyczne, niezależnie od tego, z której miejscowości rozpoczniesz swoją wędrówkę – do wyboru stoi Wienerbruck lub Mitterbach.

Vorderöstscher: główne atrakcje Wielkiego Kanionu Austrii

Ötscher, symbol Mostviertel, zachwyca fantastycznymi widokami oraz wspaniałą fauną i florą parku krajobrazowego Ötscher-Tormäuer. Cały czas nie możemy uwierzyć, że ten park, którego powierzchnia wynosi 170 km2, jest większy nawet od Liechtensteinu. Dlatego zarówno w samym centrum parku Naturparkzentrum Ötscher-Basis w Wienerbruck, jak i w jego okolicy jest tak wiele atrakcji. Zaczniemy jednak od wskazówki kulinarnej: W restauracji znajdującej się w Naturparkzentrum Ötscher-Basis koniecznie musisz spróbować sera owczego z Annabergu oraz zamówić kolejkę piwa Erzbräu. Oferta Ötscher-Basis obejmuje również – na zapytanie – wycieczki z przewodnikiem, które prowadzi ekolog. Ten, kto chce się wybrać na wycieczkę bez przewodnika, powinien kierować się do schroniska Schutzhaus Vorderötscher. Droga w tamtą stronę przebiega przy elektrowni Stierwaschboden i dalej przez imponujące wąwozy Ötschergräben aż do wodospadów Mira i Schleier. Tutaj natura prezentuje swoją niesłychaną siłę – i jednocześnie działa niesamowicie relaksująco. Po przybyciu na miejsce warto przenocować bezpośrednio na górze, chłonąć pełną czułości atmosferę w schronisku Vorderötscher, podglądać paradujące jelenie – a to wszystko przy okazji delektując się wybornymi smakołykami.

Gemeindealpe: przyjemna wspinaczka, szybki zjazd z powrotem

Decydując się na nocleg w schronisku Vorderötscher, następnego dnia od razu można zacząć zdobywać sąsiednią górę, czyli Gemeindealpe. Można też rozpocząć wspinaczkę z przytulnej kwatery położonej w dolinie, takiej jak apartamenty w budynku dworcowym w Wienerbruck. W takim przypadku nocuje się na nieczynnym dworcu, gdzie oczywiście warto wybrać się w nostalgiczną podróż kolejką Mariazellerbahn – kolejka startuje bezpośrednio spod apartamentów i jedzie do Mitterbach. Rekomendowana trasa: Koniecznie trzeba wybrać trasę podejścia z Zellerain na szczyt Gemeindealpe. Prowadzi ona przez górskie hale charakteryzujące się wapiennym krajobrazem, z których roztaczają się wspaniałe panoramiczne widoki – przy małych lasach i niebieskich kwiatach goryczki. Osoby lubiące wygodę mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, którego stacja początkowa znajduje się w Mitterbach. Wielu turystów za cel obiera sobie nie tylko sam szczyt, lecz także nowe schronisko Terzerhaus. Tam czeka już wspaniałe miejsce na tarasie widokowym, z którego roztaczają się najpiękniejsze widoki na cały region Mariazeller Land. Nasze wskazówki kulinarne: Domowej roboty strudel z jabłkami prosto z pieca opalanego drewnem! Po obfitym posiłku warto wybrać się na spacer z piękną panoramą górską, zanim wróci się z powrotem na pieszo lub wyciągiem krzesełkowym do stacji pośredniej, gdzie z kolei polecamy odpoczynek w schronisku s’Balzplatzerl. Tam trzeba koniecznie zamówić regionalnego burgera „Franzis Gmoaoim-Burger”, zanim rozpocznie się zjazd na górskich trójkołowcach i hulajnogach. Ponadto: Tym, którzy nie szukają zbyt wielu przygód, polecamy spacer leśną drogą albo wycieczkę po dolinie.

Dla miłośników zbierania pieczątek w schroniskach i miłośników wycieczek mamy jeszcze jedną dodatkową wskazówkę: podczas wędrówki z Annabergu na górę Tirolerkogel albo Hennesteck polecamy odpoczynek w schroniskach Annaberger Haus i Anna-Alm. Zbierając dodatkowe pieczątki w tych dwóch schroniskach, wypełnisz dwa paszporty z pieczątkami podczas jednego urlopu i tym samym zwiększysz swoje szanse na wygraną!

Rekomendacje i wskazówki: