Przepyszny maj

Świeże szparagi popijane młodym winem, narcyzy podczas wycieczek górskich: oto najbardziej umajone elementy wiosny.

Według piosenki ludowej w maju wszystko rodzi się na nowo i to motto rozbrzmiewa w Dolnej Austrii. Góry, wino, ogrody i kultura prezentują się nam w wiosennej odsłonie i zachęcają do wycieczek po regionie.

Gdy na nizinach Marchfeld intensywnie rosną szparagi, zaś we wsiach Dolnej Austrii obchodzone są tzw. tygodnie szparagów, w alpejskiej dolinie Ybbstal uwagę przyciągają kwitnące narcyzy. Rozkwitają w połowie maja, zapraszając do spacerów, wycieczek linią kolejową Ötscherland-Express oraz na kameralne imprezy. Kto chciałby ruszyć jeszcze dalej, ten powinien kilka tygodni później udać się w Alpy w regionie Mostviertel na Gipfelklaengen – muzyczne wędrówki z przewodnikiem, preludium letnich imprez z cyklu Bergsommer.

Ogrody i winnice
Pomiędzy szparagami a narcyzami rozkwitać zaczynają również ogrody w Dolnej Austrii. Szczególnie barwne są barokowe tarasy w Schloss Hof, zapachami zniewala Bio-Bengelchen Frühlingsfest u specjalistów od ziół z Sonnentor, zaś różnorodność roślin zachwyca podczas obchodów Dnia Matki w Garten Tulln. Kultura winiarska kwitnie w maju. Win z nowego rocznika można skosztować podczas degustacji w poszczególnych regionach, np. w trakcie festiwali winiarskich w Thermenregion. Pierwsze święta zaułków winiarskich również odbywają się w maju.

Sztuka dawna i współczesna
Zainteresowaniem cieszy się kultura, na najróżniejsze sposoby. W trakcie Międzynarodowych Dni Baroku opactwo w Melk tworzy piękną scenerię dla najwyższej klasy festiwalu muzyki dawnej. Rozpoczynający się również w maju Viertelfestival jest natomiast areną dla młodych muzyków z regionu Dolnej Austrii.