Podróż w czasie

Z wizytą u mamuta i spółki – gdzie w Dolnej Austrii można się cofnąć do epoki kamiennej…

Powstała przed około 27.000 lat figurka Wenus z Willendorf jest najbardziej znanym znaleziskiem z epoki kamiennej w Dolnej Austrii, lecz nie jedynym. W wielu muzeach możemy się sporo dowiedzieć o życiu prehistorycznych myśliwych i zbieraczy.

W Dolnej Austrii znajduje się nie tylko dużo stanowisk archeologicznych, lecz również miejsc, w których możemy odbyć podróż w czasie aż do epoki kamiennej. Przykładowo w muzeum  MAMUZ na zamku w Asparn an der Zaya niezwykle obrazowo przedstawiono życie codzienne od czasów łowców mamutów przed około 40.000 lat aż do wczesnego średniowiecza. Do atrakcyjności ekspozycji przyczyniają się przede wszystkim rekonstrukcje obiektów mieszkalnych z czasów prehistorycznych. Uzupełnieniem tej stałej ekspozycji są zmieniające się co roku tematyczne wystawy historyczne w MAMUZ Museum Mistelbach

Mamut, Wenus i… rondel

Muzeum prehistoryczne w Nußdorf ob der Traisen z odtworzoną figurą mamuta naturalnej wielkości przed wejściem prezentuje najważniejsze znaleziska z doliny rzeki Traisen. W Heldenberg natomiast można obejrzeć rekonstrukcję neolitycznej osady oraz legendarnego kolistego założenia przestrzennego zwanego rondlem. A co z Wenus z Willendorf? Zamieszkała ona w wiedeńskim Muzeum Historii Naturalnej, a w samym Willendorf w muzeum Venusium wystawiono inne znaleziska z tego okresu.