Sierpniowa radość życia xx

Sierpień to szczyt sezonu: polecamy zarówno wyrafinowane, jak i czysto rekreacyjne atrakcje Dolnej Austrii.

Sierpień w regionie Wiednia zapowiada się interesująco. Entuzjastów gór ucieszą imprezy na górskich halach, koneserzy docenią bogatą ofertę regionalnych przysmaków, a amatorzy wina wyglądać będą rozpoczęcia dolnoaustriackiej winnej jesieni.

Niech żyje wyż: stabilna pogoda w sierpniu umożliwia inspirujące wydarzenia na wrzosowiskach i w górach. Tradycyjna msza na szczycie Ötscher czy Alm- i Hüttenroas u podnóży Hochkar lub odpust Almkirtag na wyżynie Mamauwiese w ośrodku Schneebergland. Również w dolinie będziemy się dobrze bawić. W regionie Weinviertel możemy wziąć udział w tradycyjnej biesiadzie Weinviertel Tafeln, w miejscowości Laa am der Thaya odbywa się aromatyczny cebulowy festyn, a przy okazji obchodzonego 15.08 Święta Wniebowzięcia NMP w wielu ogrodach, jak choćby przy Sonnentor, w ogrodach pokazowych Kittenberger lub w Parku Narodowym Doliny Dyi okolicznościowemu zbieraniu i święceniu ziół towarzyszą śpiewy i ucztowanie.

Cenione wydarzenia kulturalne
W środku lata możemy też doświadczyć tzw. kultury wysokiej. Głównym wydarzeniem muzycznym jest festiwal w Grafenegg. W sierpniu na pełne obroty wchodzi Festiwal teatralny Dolnej Austrii. Na cichsze tony słychać na festiwalu muzyki kameralnej Allegro Vivo, który przyciąga do najpiękniejszych opactw, kościołów i zamków regionu Waldviertel.

Początek winnej jesieni
W połowie lata w Dolnej Austrii rozpoczyna się już jesień: dolnoaustriacka winna jesień, zwana czasem piątą porą roku. Rozpoczyna się w połowie sierpnia imprezą Carnuntum-Experience, czyli pełnym atrakcji cyklem festiwali w regionie winiarskim Carnuntum, i trwa do końca sierpnia / początku września w towarzystwie radosnych i kameralnych festiwali wina.