Skitouring

W górę z nartami na plecach, w dół w nienaruszonym, kopnym śniegu.

Z fokami pod nartami pniemy się po imponujących zboczach w masywach Ötscher czy Schneeberg. Zmęczeni, ale szczęśliwi docieramy na szczyt i spoglądamy na dolinę. Okazuje się, że było warto: w zapomnieniu ruszamy dziewiczą trasą w dół, wzbijając tumany kopnego śniegu!

Pieszo na szczyty Ötscher, Gippel i Göller
Ötscher Schutzhaus na wysokości 1418 m to najwyżej położone schronisko w rejonie Lackenhof i ulubione miejsce spotkań skitouringowców. Równie dużą popularnością w tej grupie turystów cieszy się szczyt Göller w St. Aegyd, z którego rozpościerają się zapierające dech widoki na Mostviertel i Styrię. Podejście nie zajmuje dużo czasu. Różne warianty tras wiodące przez Gsenger czy przełęcz Lahnsattel są najczęściej wytyczone, co ułatwia orientację w terenie. A kto chciałby zobaczyć Annaberg z góry, powinien się wybrać na Tirolerkogel (1377 m) – albo po przygotowanym szlaku zimowym, albo na nartach skitourowych. 1,5-godzinna wspinaczka zostanie mu wynagrodzona fantastycznymi widokami sięgającymi przy sprzyjających warunkach aż po masywy Hochschwab oraz Gesäuse.

Wyprawy na najwyższy szczyt Dolnej Austrii
Wysoki na 2076 metrów Schneeberg znany jest nie tylko jako najwyższy szczyt w Dolnej Austrii – to również popularne miejsce na ski-toury. Zarówno od dolnej, jak i od górnej stacji kolejki na tę najwyższą górę w pobliżu Wiednia wiodą liczne szlaki. Najwytrwalsi chętnie korzystają z trasy prowadzącej żlebem Wurzengraben (2038 m). Ponieważ jednak masyw Schneeberg jest terenem alpejskim, pierwsze kroki warto skierować do szkoły narciarskiej i wspinaczkowej Petera Großa, gdzie można zarezerwować profesjonalnego przewodnika. Oprócz ski-tourów z przewodnikiem szkoła oferuje między innymi wypady dla freeriderów i kursy wspinaczki lodowej.