Świętujemy jesień: dożynki i festiwale czytelnicze

Od winnej jesieni przez jesień moszczową aż po makowy i dereniowy odpust: pyszne święto na początek jesieni.

Kiedy lato nabiera innych kolorów i zapachów, powoli przechodząc w jesień, w Dolnej Austrii jest wiele powodów do świętowania. Odbywają się wówczas festiwale wina, maku i moszczu, festiwale przyrodnicze i wiele innych.

Lato dobiega końca i zaczyna się jesień. Albo „jesienie”? W Dolnej Austrii można wyróżnić co najmniej trzy rodzaje jesieni: jesień winną, jesień moszczową i jesień wędrowną. Wszystkie trzy oferują smakowite poruszenie lub poruszający smak w jesiennym krajobrazie: jesień winna – ponad 800 wydarzeń na Szlaku Wina; jesień moszczowa – korowód smaków w Mostviertel; jesień wędrowna – sieć około 15 000 km szlaków pieszych w regionie.

Niech żyją mak, dynia i dereń
Wrzesień jest dla smakoszy szczególnym miesiącem nie tylko ze względu na wyrób wina i moszczu. W Armschlag odbywa się święto szarego maku z Waldviertel, w Pielachtal – derenia jadalnego z Pielachtal, a w Hanfthal – dyni z Weinviertel, pieszczotliwie określanej mianem „Bluza”. Festiwale są znakomitą okazją, aby poznać dany region i jego mieszkańców, skosztować domowych kiełbas, pasztetów, serów i smarowideł w przytulnych gospodach, zobaczyć stare tradycje rzemieślnicze i miejscowe obyczaje.

Wycieczki przyrodnicze i śladami średniowiecza
Jedzenie i picie są zawsze dobrymi powodami, aby świętować. We wrześniu można też świętować z innych okazji. Można celebrować przyrodę podczas Długiej Nocy Parków Krajobrazowych oraz Festiwalu Ogrodnictwa Naturalnego w skansenie Niedersulz. Podczas Festiwalu Średniowiecza w Eggenburgu można wybrać się na wycieczkę śladami przeszłości. I ci, którym spodobali się nie tylko rycerze, lecz także konie, powinni się wybrać na Festiwal Koni w pałacu Hof, jedną ze świątecznych atrakcji tego miesiąca.