Szlak turystyczny

Szlak po płaskowyżu Hochschneeberg/Klosterwappen

Pełny ekran

Profil wysokości

7,26 km Długość

Dane trasy

 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 7,26 km
 • Podejście: 298 Hm
 • Zejście: 298 Hm
 • Czas trwania: 2:50 h
 • Najniższy punkt: 1.784 m
 • Najwyższy punkt: 2.075 m

Właściwości

 • aussichtsreich
 • geologische Highlights
 • faunistische Highlights
 • Gipfel-Tour
 • Streckentour
 • Einkehrmöglichkeit
 • familienfreundlich
 • botanische Highlights
 • Bergbahnauf-/-abstieg

Szczegóły dla: Szlak po płaskowyżu Hochschneeberg/Klosterwappen

Skrócony opis

Szlak turystyczny po płaskowyżu Schneeberg z poziomu 1800 m n.p.m. na szczyt Klosterwappen, wznoszący się 2075 m n.p.m.

Opis

Trasa ta prowadzi szlakami górskimi na Schneeberg, najwyższy szczyt Dolnej Austrii. Do miejsca, w którym wycieczka ma swój początek, czyli do stacji kolejki górskiej Schneebergbahn, można dotrzeć wygodnie kolejką albo pieszo z Puchbergu szlakiem Zahnradbahnwanderweg. Na stacji warto najpierw oddać się podziwianiu zapierającego dech w piersiach widoku oraz wejść do górskiej gospody, a także obejrzeć wystawę „TOP ART 1800” na stacji lub udać się do kapliczki Elisabethkircherl. Potem można już rozpocząć wędrówkę. Przed dotarciem na sam szczyt wypada jeszcze wstąpić do schroniska Damböckhaus. Po minięciu Ochsenboden zaczyna się dalsza wspinaczka na Klosterwappen – najwyższy szczyt w całej Dolnej Austrii, który wnosi się na 2075 m n.p.m. Warto nacieszyć się tam pięknym widokiem i radością ze zdobycia góry, a potem zejść kilka metrów w dół do schroniska Fischerhütte, żeby się posilić. Droga powrotna ponownie wiedzie przy Damböckhaus i ostatecznie prowadzi do stacji kolejki górskiej. To prawdziwy raj dla oczu! Po zdobyciu Schneeberg można wydłużyć trasę, wybierając ze szczytu odcinek szlaku przebiegającego przez Alpy Wiedeńskie (WAB)!

Punkt początkowy trasy

Stacja kolejki górskiej Schneebergbahn

Punkt docelowy trasy

Stacja kolejki górskiej Schneebergbahn

Opis drogi

Trzymamy się zielonego szlaku aż do Damböckhaus, a następnie idziemy dalej do rozwidlenia, dochodząc do krzyża na szczycie góry. Żółtym szlakiem docieramy do Klosterwappen, czyli wierzchołka Schneeberg (2075 m). Idąc granią Schneeberg, docieramy następnie do Cesarskiego Kamienia (Kaiserstein) i schroniska Fischerhütte. W drodze powrotnej wybieramy zielony szlak, który prowadzi z powrotem do Ochsenboden i stacji kolejki górskiej.

Dojazd

Dojazd z Wiednia:
Autostradą A2 na południe w kierunku Wiener Neustadt do zjazdu na Wr. Neustadt West. Dalej drogą krajową B26 w kierunku Puchberg am Schneeberg. Droga jest dobrze oznaczona.
Dojazd z Graz:
Autostradą A2 na południe w kierunku Wiednia do zjazdu na Neunkirchen West. Dalej drogą krajową B26 w kierunku Puchberg am Schneeberg. Należy jechać zgodnie z oznaczeniami. Z dworca w Puchberg kolejką Schneebergbahn na Hochschneeberg.

Parkowanie

Samochód można zaparkować na dworcu w Puchberg am Schneeberg.

Z Wiednia lub Graz należy pojechać pociągiem do Wiener Neustadt. Tam trzeba przesiąść się do pociągu regionalnego w kierunku Puchberg am Schneeberg i wysiąść na stacji końcowej. Można także pojechać autobusem. Więcej informacji na stronie www.oebb.at lub www.vor.at Z dworca w Puchberg kolejką Schneebergbahn na Hochschneeberg.

Dalsze informacje / linki

Kolejka Schneebergbahn, www.schneebergbahn.at Alpy Wiedeńskie w Dolnej Austrii, www.wieneralpen.at

Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie odpowiednie mapy. Załóż buty dostosowane do charakteru wycieczki, zadbaj o ochronę przed słońcem i deszczem oraz zabierz wodę i coś do jedzenia. Weź ze sobą telefon komórkowy i zapisz w nim górski numer alarmowy: 140

Wycieczki po Alpach Wiedeńskich mają dostarczyć ciekawych przeżyć i być bezpieczne. Dlatego prosimy pamiętać o następujących kwestiach:

Przygotowanie

Trasę wycieczki wybierz odpowiednio do swojego doświadczenia górskiego i kondycji fizycznej. Wcześniej sprawdź prognozę pogody. Pogoda w górach może się gwałtownie zmieniać. Dlatego zawsze trzeba mieć odpowiednie wyposażenie (np. kurtkę przeciwdeszczową).

Dowiedz się, czy chaty i schroniska, które zamierzasz po drodze odwiedzić, będą otwarte. Zanim wyruszysz w drogę, zostaw informację o wybranej trasie i o planowanej godzinie powrotu.

W przypadku silnego wiatru i dużej mgły odradza się wycieczki po płaskowyżu!

freaytag&berndt WK022

Autor poleca

Połącz swoją wędrówkę z pobytem w Puchbergu. Nocleg znajdziesz na przykład w hotelu Hotel Restaurant Forellenhof, pensjonacie Pension Bruckerhof, pokojach dla koneserów w Hotelu Schneeberghof czy Wellness Kneipp-Kurhotel Wanzenböck.