Teatr Festiwalowy w St. Pölten

Program Teatru Festiwalowego w St. Pölten przekonuje jakością i różnorodnością.

Teatr Festiwalowy w St. Pölten prezentuje wirtuozów muzyki klasycznej oraz gwiazdy jazzu, popu, muzyki etnicznej i tańca.

Muzyka etniczna! 

Wielokrotna laureatka nagrody Grammy Angélique Kidjo z Beninu wystąpi 28 marca 2020 r. przed publicznością w St. Pölten. Pani Kidjo, pełniąca funkcję ambasador dobrej woli UNICEF z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Dolnej Austrii zaprezentuje repertuar od afropopu poprzez jazz do latynoamerykańskiego beatu w swojej poruszającej interpretacji. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Kanadyjczyk Jason Charles Beck pod pseudonimem Chilly Gonzales stał się „prezydentem berlińskiego undergroundu” – jego albumy  Solo Piano zachwyciły zarówno publiczność jak i krytykę. Demontuje on klasyczne utwory popu i rocka, po czym w zajmujący i wirtuozerski sposób aranżuje je w duchu muzyki klasycznej, wykazując się pełnym opanowaniem kompozytorskiego warsztatu. Chilly Gonzales wystąpi w teatrze festiwalowym w St. Pölten 20 maja 2020 roku.  

Klasyka!

Uwerturą do „Zaczarowanego fletu“ Mozarta KV 620 rozpocznie się 18 maja 2020 roku koncert, prezentujący muzykę od wiedeńskiej klasyki do romantyzmu.  Beetovenowski koncert G-dur nr 4 op. 58 na fortepian i orkiestrę w wykonaniu chińsko-amerykańskiego pianisty George Li od pierwszych dźwięków zdradza styl romantyczny – według Roberta Schumana utwór ten jest „być może najważniejszym dziełem Beethovena”. Sam Schuman jest również obecny w repertuarze –  wysłuchamy II symfonii C-dur op. 61, utworu niezwykle osobistego, o którym kompozytor mówił, że dzięki studiowaniu muzyki Bacha i pisaniu tej symfonii wyleczy się z depresji. Wystąpi orkiestra symfoniczna Dolnej Austrii pod batutą swojego głównego dyrygenta Yutaki Sado. 

Taniec!

Po swoim niesamowitym występie w sztuce „Xenos“ w 2018 roku Akram Khan powraca w maju  2020 roku do Teatru Festiwalowego, prezentując swoją najnowszą choreografię. Austriacka premiera „Outwitting the Devil“ (Przechytrzyć diabła) oznacza ponowne zanurzenie się w stare mity i ich transpozycję do współczesności. Tym razem taneczny spektakl nawiązuje do „Ostatniej wieczerzy“ Leonarda da Vinci.  Spektakl „Un break à Mozart 1.1“ przenosi nas w wiek Oświecenia: dziesięciu tancerzy hiphopowych zespołu Compagnie Accrorap z ośrodka narodowej choreografii CCN w La Rochelle i dziesięciu muzyków z Orchestre des Champs-Elysées interpretuje fragmenty z „Requiem” oraz motywy z opery „Don Giovanni” Mozarta. W tańcu nowoczesnym w choreografii Kadera Attou i współczesnej interpretacji prawdziwa mozartowska muzyka udowadnia swoją niezwyciężoną moc.