Tipy redakcie pre oblasť Rax

Reichenau an der Rax a Payerbach sú ideálnym východiskovým bodom pre prechádzky ku krásnym výhľadom a príjemné túry.

Zlatým klincom Viedenských Álp je určite Rax. Nemyslíme tým len potešenie z výhľadu, ktorý sa vám z neho naskytne, ale aj chaty. Tie, ktoré vám zvlášť odporúčame, miesta, kde môžete prenocovať a tipy, čo všetko tam môžete zažiť, si môžete prečítať tu.

Reichenau an der Rax: Wspaniałe wędrówki od schroniska do schroniska

Najpiękniejsze wędrówki po Reichenau an der Rax rozpoczynają się w tym samym miejscu: przy stacji kolejki linowej Rax-Seilbahn. Ulubionym „sportem” tutaj na górze są wędrówki od schroniska do schroniska – co przy tak dużej liczbie wspaniałych schronisk w ogóle nie dziwi. Naszym faworytem jest wycieczka 2-dniowa. Wycieczka ta rozpoczyna się przy pensjonacie Raxalpe z tarasem słonecznym i świetną ofertą noclegową i prowadzi przez schroniska OttohausNeuen Seehütte do Habsburghaus, gdzie również można przenocować. Na miejscu można też podziwiać prawdopodobnie najpiękniejszy zachód słońca ze szczytu Rax. Na rodzinną wycieczkę polecamy krótką trasę. Trasa prowadzi od pensjonatu Raxalpe do schronisk Ottohaus i Neuen Seehütte, gdzie przed drogą powrotną koniecznie trzeba spróbować soczystej pieczeni wieprzowej z pieca opalanego drewnem i strudla serowego domowej roboty. Warto zwiedzić: Przy Ottohaus znajduje się ogród alpejski o powierzchni 4000 m². Na nocleg w dolinie polecamy hotel Raxalpenhof z fascynującym ogrodem ziołowym. W drodze do Payerbach warto uwzględnić w planie krótkie zwiedzanie pałacu Wartholz. Inne ciekawe atrakcje to wyjątkowa cesarska willa z idyllicznym parkiem, z którego roztacza się spektakularny widok na masyw Rax, oraz stary ogród pałacowy z elegancką kawiarnią.

Payerbach: Atrakcje dla smakoszy

Już sama gmina Payerbach jest warta podróży. Tutaj znajdują się kolej Semmeringeisenbahn z historycznym dworcem, która figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, oraz wiadukt Schwarza, który zachwyca 13 sklepieniami łukowymi. Polecamy: Koniecznie odwiedź Vinodukt (winotekę zlokalizowaną w wiadukcie Schwarza) oraz spróbuj win pochodzących z regionów od Wiednia po Triest – czyli ze wszystkich regionów, przez które przejeżdża kolejka. Smakowicie jest też na targu rolniczym Jakobi-Markt, gdzie w każdą pierwszą sobotę miesiąca zjeżdżają się okoliczni sprzedawcy z produktami regionalnymi. Ze świeżym prowiantem w plecaku można wybrać się na nasze dwie ulubione wycieczki. Jedna z nich prowadzi do schroniska Naturfreundehaus Knofeleben, gdzie można zjeść regionalne schroniskowe posiłki, zebrać do kolekcji kolejną pieczątkę i przenocować w przytulnym otoczeniu. Druga z nich prowadzi do Looshaus, hotelu z restauracją zaprojektowanego przez architekta Adolfa Loosa. Ta trasa jest szczególnie polecana rodzinom, ponieważ jest przewidziana na 2 godziny. W restauracji, która znajduje się w imponującym, wysokim na dwa piętra, byłym pokoju dziennym, szczególnie polecamy wybór pstrąga z Kreuzberg lub specjalności z dziczyzny. Inną atrakcją jest zapierający dech w piersiach widok na Rax i Schneeberg. Jeśli chcesz nocować w dolinie, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję noclegową: hotel Payerbacherhof z biosauną, jacuzzi i strefą relaksu, który wybudowano w tym samym czasie co kolejkę Semmeringeisenbahn.