U mistrzów rzemiosła z Waldviertel

Jarmark stanowi okazję do podziwiania rzemiosła Waldviertel. Region od stuleci szczyci się różnorodnością rzemiosła, a dziś daje możliwość nauczenia się go.

Uczenie się przez całe życie może być czystą przyjemnością: przede wszystkim wtedy, gdy w tajniki rzemiosła wprowadza mistrz danego fachu, pozwalając tworzyć własne dzieła sztuki.

Maszyny już dawno zastąpiły człowieka w wielu obszarach życia zawodowego. Bardzo nieliczne przedmioty, z którymi stykamy się na co dzień, powstały dzięki pracy rąk ludzkich przez co nabierają większej wartości. Również wiedza o dawnych technikach rzemieślniczych jest bardzo cenna. W Waldviertel jest ona przechowywana we wzorcowy sposób, ponieważ zakłady rzemieślnicze w tym regionie mają bogatą historię. Gospodarkę Waldviertel przez stulecia kształtowały szklarstwo, obróbka kamienia i produkcja tekstyliów.

Rzemiosło to kopalnia złota
W centrum zainteresowania tygodni rzemiosła znajduje się pośrednictwo: nie chodzi o zwykłe przyglądanie się rzemieślnikom przy pracy, ale o uczenie się od nich i zaangażowanie. „Terminujący uczniowie” mogą oczywiście zabrać swe dzieła do domu. W ofercie m.in. toczenie masy perłowej, produkcja, formowanie i malowanie ceramiki, filcowanie, przędzenie wełny, wyplatanie koszyków, gotowanie mydła, dmuchanie szkła, ostrzenie kos, szlifowanie kryształów, rzeźba w drewnie, toczenie drewna, obróbka gliny i kowalstwo. Podczas tygodni rzemiosła dostępne są ponadto specjalne pakiety obejmujące dwa noclegi i kursy w regionalnych zakładach rzemieślniczych.

Większość z nich jest przeznaczona dla kilku osób, niektóre są skierowane do grup. W większości odbywają się w języku niemieckim. W informacji turystycznej Waldviertel można pytać o oferty w innych językach.

www.waldviertel.at/handwerk-und-manufaktur