Kraina masywu Wechsel – z hali na halę

Miejscowości Mönichkirchen i St. Corona am Wechsel leżą stosunkowo blisko Wiednia i oferują wszystko, co ci się marzy na krótkim urlopie – wypoczynek, rozkosze podniebienia i niezliczone możliwości atrakcyjnego spędzania czasu.

Górskie hale i schroniska, zwane w tej części Austrii „schwaigen“ oraz regionalne przysmaki przyprawione szczyptą dobrego humoru składają się na koloryt lokalny krainy masywu Wechsel. Jakie przygody na ciebie czekają i dokąd możesz powędrować, dowiesz się tutaj.

St. Corona am Wechsel: relaks przystosowany do potrzeb dzieci

Na szczycie Kampstein – na wysokości 1318 m – znajduje się jeden z ulubionych celów naszych wycieczek: schronisko Herrgottschnitzer-Franz- Kaupe-Hütte, gdzie można również nocować w świetnych warunkach. Na górę prowadzi trasa przewidziana na prawie 2 godziny – bardzo widokowa i nadająca się na rodzinne wycieczki. Trasa ta przecina ścieżkę dydaktyczną „Familien Erlebnisweg Kampstein“ („Rodzinna ścieżka dydaktyczna Kampstein”) oraz szlak tematyczny poświęcony mrówkom, Coronas Ameisenpfad, który podoba się szczególnie dzieciom, ponieważ składa się z 15 stacji, gdzie można się bawić. Trasa ta prowadzi do zbiornika retencyjnego, przy którym znajduje się strefa relaksu, gdzie po trudach wędrówki można odpocząć na rozstawionych leżakach i ławkach. 2 noce spędziliśmy w dolinie u oferujących wiele atrakcji gospodarzy, którzy są bardzo przyjaźnie nastawieni do dzieci. W pensjonacie prowadzonym przez rodzinę Apschnerów można cudownie odpocząć w dużym ogrodzie pełnym kwiatów, delektując się wspaniałym widokiem na Schneeberg. Polecamy: Polecamy skorzystać z cennych wskazówek dotyczących wyboru trasy turystycznej, jakich udzielają Apschnerowie. Całkiem fajną ofertę noclegową ma również gospodarstwo Ofnerhof, które – tak na marginesie – znajduje się w pobliżu nowego letniego toru saneczkowego Corona Coaster. I jeszcze nasza sekretna podpowiedź: koniecznie musisz się wybrać do największej jaskini stalaktytowej w Dolnej Austrii, Hermannshöhle, która jest położona w Kirchberg am Wechsel. Żyje tam 8 różnych gatunków nietoperzy. W tym pomniku przyrody, który ma długość ponad 4 km i wysokość kilku pięter, żyje 8 różnych gatunków nietoperzy. (Zwiedzanie jaskini jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem mówiącym w języku niemieckim lub angielskim. Oprowadzanie w języku angielskim jest dostępne na zapytanie).

Mönichkirchen: różnorodność w Wechsel

Region Mönichkirchen – oddalony jedynie 20 minut jazdy samochodem z St. Corona – warto odwiedzić z wielu różnych powodów. Warto na przykład wybrać się na wycieczkę do schroniska Wetterkoglerhaus – trasa wiedzie przez zachwycające pastwiska górskie nazywane Schwaigen i jest przewidziana na 2 godziny. Po dotarciu na miejsce nie wiadomo, co jest lepsze: znakomite jedzenie czy fantastyczna panorama 360°, która roztacza się na Semmering, Rax i Schneeberg aż po Słowenię. Wiele osób w ogóle nie chce się stąd ruszać – to żaden problem, ponieważ można przenocować na wysokości 1743 m. Więcej atrakcji czeka przy stacji 4-osobowego wyciągu krzesełkowego, Sonnenbahn, skąd można zjechać górskim trójkołowcem lub na hulajnodze. Kolejną atrakcją jest 3-kilometrowy szlak pieszy Schaukelweg, na którym rozmieszczonych jest 13 wesołych huśtawek. Na każdym kroku czekają nowe atrakcje – od huśtawek przez zrzucanie dzbanków na mleko (zabawa przypominająca grę w kręgle) po relaks na hamakach, zanim dotrze się do imponującej platformy widokowej Almschaukel, z której roztacza się cudowny widok na cały region Schwaigen. Ponadto w Mönichkirchen znajduje się największy park linowy w Alpach Wiedeńskich. Park linowy Hamari Kletterpark oferuje najróżniejsze trasy prowadzące przez las – największą atrakcją są trzy elementy Flying Fox o długości ponad 550 m. Znacznie spokojniejszą atrakcją jest z kolei park wodny Wasserpark mit Salaërium, który stanowi część ścieżki dydaktycznej „Woda życia” (Themenweg „Lebenswasser”). Ścieżka ta wiedzie przy biotopach i bagnach, umożliwia turystom poznawanie natury na boso i oprócz kąpieli Kneippa oferuje wiele innych atrakcji. Na sam koniec mamy dla Ciebie dwie propozycje noclegowe w Mönichkirchen: przyjazny rodzinom pensjonat Alpengasthof Enzian na wysokości 1200 m z placem zabaw, stawem kąpielowym i wspaniałą kuchnią lub centralnie położony hotel Hotel Thier z cudowną strefą wellness.

Rekomendacje i wskazówki: