Wskazówki dotyczące Ybbstal od redakcji

Szmaragdowozielona woda, piękne widoki i wspaniała gościnność: w Mostviertel poczujesz się jak u siebie w domu.

Podziwianie Drogi Mlecznej albo przyjemna wędrówka Szklakiem Drewna: Lunz i Göstling wiedzą, jak zachwycić swoich turystów. Nic dziwnego, że zawsze chętnie tutaj wracamy – i zawsze jesteśmy zaskoczeni nowościami, jakie ma do zaoferowania ten region.

Lunz am See: szmaragdowozielony spektakl natury

Czy widziałeś już Drogę Mleczną i 7000 gwiazd na niebie? Ze schroniska Ybbstalerhütte, obok Göstling, takie obserwacje są możliwe. W końcu schronisko to jest położone w rezerwacie Dürrenstein, jednym z najmniej zanieczyszczonych światłem regionów Austrii. Jest to więc idealne miejsce na nocleg na wysokości 1343 m. Nie tylko z miłości do natury polecamy zrezygnować z samochodu i rozpocząć pieszą wspinaczkę z Lunz am See. Po drodze przechodzi się bowiem przy dwóch wodospadach: przy Ludwigfall o wysokości 60 m i przy podziemnym wodospadzie „Brüllender Stier” („Ryczący byk”). Przed dotarciem na szczyt Dürrensteingipfel o wysokości 1878 m, z którego roztacza się przepiękna panorama, przechodzi się przy mistycznym jeziorze Obersee – stąd jest już niedaleko do schroniska Ybbstalerhütte, którego sympatyczna właścicielka Inge Wurzer osobiście wita przybywających turystów.

Jeśli nie chcesz nocować na górze, polecamy idylliczny szlak 3-Seen-Tour (Szlak Trzech Jezior: Lunzer See–Mittersee–Obersee). Także tutaj oba wodospady przecinają swój bieg – tak samo jak sfilcowany mech torfowy, który po nastąpieniu zaczyna się kołysać. Polecamy: Najlepiej jest przenocować w domu wczasowym Ferienhaus Hinterbreiteneben w Lunz – dawnej leśniczówce z panoramiczną sauną, która znajduje się na samym środku olbrzymiej kwietnej łąki! Nad jezioro Lunzer See też jest niedaleko – można tam się kąpać i pływać łódką albo spacerować nad szmaragdowozieloną wodą. Chociaż: Amatorzy pływania również nie powinni stracić okazji na wycieczkę dookoła jeziora. Koniecznie trzeba też się wybrać do Gaming, gdzie znajduje się jaskinia stalaktytowa (Ötscher Tropfsteinhöhle) z przepięknymi formacjami skalnymi. Jaskinię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzanie odbywa się w języku niemieckim; oprowadzanie w innych językach dostępne na zapytanie.

Göstling an der Ybbs: wysoko w górę i głęboko w dół

Jednym z naszych ulubionych schronisk w Göstling jest ÖTK Schutzhaus Hochkar – na górze czekają przytulne miejsca noclegowe i najlepsze schroniskowe jedzenie. Polecamy: Wycieczki prowadzące po terenach wokół schroniska są ciekawsze niż sama wspinaczka. Dlatego polecamy zaoszczędzić siły na wędrówkę na szczyt Hochkar, gdzie znajduje się zapierająca dech w piersiach platforma widokowa 360° Skytour Hochkar z wiszącym mostem, albo przespacerować się po fantastycznym torfowisku wysokim Hochmoor Leckermoos.

Jeśli wolisz nocować w dolinie, szczególnie polecamy 4-gwiazdkowy Hotel Fahrnberger w Lassing. 700-letni zajazd, położony u stóp Hochkar, zachwyca różnorodną ofertą SPA w stylu schroniskowym, a także oferuje znakomite masaże i zabiegi ajurwedyjskie. Niedaleko hotelu, w Mendlingtal, znajduje się park tematyczny Erlebniswelt Mendlintal, którego tematem przewodnim jest spław drewna – to miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia.

Jeśli chodzi o nocleg bezpośrednio w Göstling, polecamy prowadzony przez sympatyczną rodzinę 4-gwiazdkowy pensjonat Mandl-Scheiblechner. Za każdym razem nasze serca – i podniebienia – wpadają w zachwyt nad nowymi, wspaniałymi daniami z ryb i dziczyzny. Idziemy spać syci i rano jesteśmy gotowi na kolejny dzień pełen atrakcji.

Rekomendacje i wskazówki: