Zamek Schallaburg

Od 28 marca do 8 listopada 2020 roku na zamku w Schallaburg zwiedzający odbędą podróż od Morza Czarnego aż do tegoż zamku.

W 2020 roku w salach zamku Schallaburg słychać plusk fal Dunaju. Wystawa „DUNAJ – Ludzie, skarby i kultura" zaprasza na podróż w górę rzeki od delty Dunaju do zamku Schallaburg.

Przed milionami lat Dunaj utorował sobie drogę od swojego źródła – połączenia potoków Brigach i Breg pod miejscowością Donaueschingen w dzisiejszych Niemczech do Morza Czarnego, stając się drugą co do długości rzeką w Europie.

W górę rzeki!

Wystawa „DUNAJ – Ludzie, skarby i kultura“ rozpoczyna się na zerowym kilometrze, w miejscowości Sulina w rumuńskiej delcie Dunaju. Trasa podróży wiedzie od Morza Czarnego, przez wąski przełom Dunaju między skałami Żelaznych Wrót, Nizinę Węgierską i dolinę Wachau do zamku Schallaburg. W trakcie podróży poznamy liczne historie i opowieści. Dowiemy się o dramatycznym końcu zatopionej wyspy Ada Kaleh, o tajemniczych śladach rozwiniętej cywilizacji z młodszego kamienia łupanego na serbskim brzegu rzeki, o walkach księcia Eugeniusza Sabaudzkiego przeciw Osmanom czy też o losie tzw. dunajskich Szwabów – mniejszości niemieckiej w Rumunii. Wystawa nie przemilcza tajemnicy słynnej węgierskiej zupy rybnej, ani mitu o pięknym modrym Dunaju. Spotkania z ludźmi, portrety fascynujących krajobrazów i wiele nie pokazywanych do tej pory w Austrii eksponatów z krajów naddunajskich stapiają się w kolorową mozaikę, która do dzisiaj fascynuje swoim bogactwem, gdyż żadna rzeka na świecie nie łączy tak wielu różnorodnych państw, języków i mentalności jak Dunaj.