Pałac Hof i pałac Niederweiden

W 2020 roku w pałacach Hof i Niederweiden przygotowano wystawy „Sisi - osoba i majestat" oraz „Rudolf – syn Sisi".

Od 21 marca do 20 listopada 2020 roku w pałacach Hof i Niederweiden można obejrzeć wystawy poświęcone austriackiej cesarzowej Elżbiecie, zwanej Sisi, i jej synowi, następcy tronu arcyksięciu Rudolfowi.

Sisi w podróży – ekspozycja specjalna „muzeum Sisi“ wyruszy z wiedeńskiej zimowej rezydencji cesarskiej Hofburg na międzynarodowe tournee. Wystawa obejmuje wiele nieznanych eksponatów z apartamentów cesarzowej, które w autentyczny sposób przybliżają życie niespokojnej monarchini. Pierwszą stacją tej „podróży“ są: Pałac Hof – największe barokowe założenie pałacowe w Austrii oraz pałacyk myśliwski Niederweiden w krainie Marchfeld: 

Sisi – osoba i majestat

W leżącym niedaleko pałacu Hof pałacyku myśliwskim Niederweiden w dziesięciu kręgach tematycznych zaprezentowano najcenniejsze przedmioty z kolekcji poświęconej cesarzowej Elżbiecie. Wystawa zaznajamia z najnowszą naukową wiedzą o życiu cesarzowej, a zarazem pokazuje niewystawiane do tej pory eksponaty, takie jak medalion z fotografiami dzieci: Gizeli i Rudolfa czy rzeźbę, przedstawiającą cesarzową na koniu, jako brawurową amazonkę w typowym dla owych czasów damskim siodle.

Rudolf – syn Sisi

Wystawa w pałacu Hof daje wgląd w życie arcyksięcia Rudolfa, jedynego syna cesarzowej Elżbiety i cesarza Franciszka Józefa. Główny nacisk położono na przedstawienie prywatnego życia następcy tronu, poczynając od doznań z dzieciństwa, które go ukształtowały, poprzez jego poglądy polityczne aż po głębokie zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Wystawa pokazuje osobowość syna cesarskiego, który zapisał się w ludzkiej pamięci przede wszystkim wskutek tragicznych okoliczności swojej śmierci w Mayerling.