Ybbstaler Alpen – zauroczenie przyrodą

Czy wyłącznie siłą mięśni, czy z elektrycznym wsparciem – pasmo Ybbstaler Alpen pod każdym względem przekonuje różnorodnością oferty MTB.

Rejon MTB w paśmie Ybbstaler Alpen proponuje nie tylko różnorodne trasy rowerowe, lecz również innowacyjność.

Ośrodek Bikepark Königsberg dysponuje na przykład pierwszym na świecie wyciągiem do transportu rowerów górskich. Natomiast ośrodek w Hollenstein stale poszerza ofertę dla miłośników rowerów elektrycznych, o czym się można przekonać zarówno offline jak i w internecie. Szczególnie nadają się do jazdy na elektrycznym rowerze górskim trasy w masywie Hochkar, Königsberg i Prochenberg koło Ybbsitz. 

Między Hollenstein, Göstling i Lunz 

W paśmie Ybbstaler Alpen na rowerzystów czeka około 40 tras MTB, naturalnie nie bez oferty gastronomicznej. Wtajemniczeni wybierają w Hollenstein 26,5-kilometrową trasę Kitzhüttenalm-Tour (można też zamówić wyprawę z przewodnikiem na E-MTB), również ze względu na możliwość wizyty w rustykalnym schronisku Kitzhütte. Niezwykłym wyzwaniem dla rowerzystów górskich jest  trasa Sonnbrand-Almtour. Z placu w centrum wsi Hollenstein an der Ybbs trzeba wjechać na halę Sonnbrand-Alm, pokonując przy tym 50 km i 2.000 m różnic wysokości. Znacznie krótsza, bo tylko 18-kilometrowa, a za to bogata w widoki, jest trasa  Intersport-Fahrnberger-Strecke, rozpoczynająca się w Göstling i prowadząca na uczęszczaną Siebenhütten-Alm na górze Königsberg. Inne trasy okrężne to Hochreit-Strecke (start i meta w Göstling), z punktem gastronomicznym w  Jausenstation Ablass lub – szczególnie dla e-rowerzystów – trasa wokół jeziora  Seeblickrunde w Lunz/See z „popasem“ w gospodzie Almgasthaus Rehberg, który docenią miłośnicy odpoczynku. Bardzo trudna, ale tym piękniejsza dla wszystkich, którzy zdołali wjechać na górę, jest trasa MTB prowadząca do położonego na wysokości 1.100 m schroniska Prochenberghütte niedaleko miejscowości Ybbsitz – nie wolno przy tym przeoczyć platformy widokowej. Nie zapomnijmy też o trasach w pobliżu Lackenhof i Waidhofen/Ybbs, przebiegających wśród dzikiej przyrody, z dala od codziennego pośpiechu.

Czysty relaks

Obok rustykalnych schronisk w sam raz na krótką wizytę region Ybbstaler Alpen ma imponującą ofertę noclegową z bonusem w postaci  Wilde Wunder Card . Karta wystawiana bezpłatnie gościom, którzy zamówili i zapłacili przynajmniej za jeden nocleg, umożliwia bezpłatny wstęp do ponad 50 obiektów, względnie udział w imprezach, co oznacza oszczędność dochodzącą do 1.000 euro. Kartę tę można uzyskać np. w czterogwiazdkowym hotelu Fahrnberger  w Lassing w gminie Göstling, urządzonym w przytulnym wiejskim stylu, z jego kojącą dla ciała i ducha ofertą „Hüttnspa“. Na gości czeka przede wszystkim aromatyczna sauna fińska z drewna limby oraz inne możliwości odprężenia i relaksu, a także smakołyki z ekologicznych produktów. Do stylowej skandynawskiej sauny można pójść również w kąpielisku solankowym Ybbstaler Solebad w samym centrum miejscowości Göstling an der Ybbs oraz w odległym jedynie o 300 metrów  hotelu Garni – Pension Scheiblechner. Rustykalną atmosferę oferuje natomiast gospodarstwo agroturystyczne Bauernhof Ablass, położone w obszarze chronionego krajobrazu, w pobliżu torfowiska wysokiego Leckermoos. W gospodarstwie można zjeść prosty posiłek oraz zwiedzić chłopskie muzeum.

Gospoda Gasthof Jagersberger w Hollenstein/Ybbs jest znakomitym punktem startu dla rowerzystów górskich, gdyż leży w pobliżu Bikepark Königsberg i ma własną wypożyczalnię rowerów. Innym atutem tej gospody jest edukacyjny ogród ziołowy – nie trzeba chyba dodawać, że na talerze trafiają wyłącznie wyszukane produkty regionalne wysokiej jakości. Tylko 500 metrów dalej na nasłonecznionym wzgórzu wznosi się samotna zagroda Bauernhof Salcheck, mogąca pochwalić się znakiem czterech kwiatów – najwyższą kategorią jakości, przyznawaną austriackim gospodarstwom agroturystycznym. 

Pokoje dla gości oferuje również urządzona w nowoczesnym stylu rustykalnym tawerna zamkowa Schlosstaverne w Lunz am See, położonego w sercu pasma Ybbstaler Alpen w pobliżu krystalicznie czystego jeziora Lunzer See. W karcie można tu znaleźć klasyczne potrawy austriackie i międzynarodowe. Tylko kilka obrotów pedałami dzieli trasę rowerową w dolinie rzeki Ybbs od wioski
St. Georgen/Reith, gdzie Ursula Prosini w swojej gospodzie Gulaschwirtin  serwuje nie tylko najlepszy gulasz w Dolnej Austrii, lecz również sezonowe przysmaki oraz desery, które zachwycą najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

Rześki relaks dla ciała i ducha

A jeżeli już mowa o dolinie Ybbs – ta górska rzeka oferuje cały szereg sposobów na regenerację ciała wymęczonego długą trasą. Wysoki komfort z nutą nostalgii znajdziesz w kąpielisku plażowym w Hollenstein – również dzieci mogą się tu chlapać do woli. Kąpielisko Flussbad an der Ybbs przyciąga natomiast pływaków, którym niestraszne niskie temperatury – woda w tej rzece rzadko ma więcej niż 20 stopni. Miłośników ciepełka uszczęśliwi za to kąpielisko solankowe  Ybbstaler Solebad. Woda o przyjemnej temperaturze wynoszącej 32 do 34 stopni zarówno w części krytej jak i pod gołym niebem, masaże wodne i szereg innych atrakcji wywoła u miłośników rekreacji okrzyki radości. Z kolei atutem kąpieliska nad jeziorem w Lunz am See jest szmaragdowozielona czysta woda w przepięknej naturalnej scenerii. Lipiec przynosi natomiast specjalną ofertę dla melomanów – festiwal Wellenklaenge odbywający się na scenie nad jeziorem jest niezapomnianym przeżyciem.

Na nogach zamiast na kółkach

Na wypadek znużenia rowerowym szaleństwem w paśmie Ybbstaler Alpen czekają dalsze atrakcje. W odkrywaniu obiektów na wolnym powietrzu służy nieocenioną pomocą karta rabatowa Niederösterreich-Card. Oto kilka przykładów: ośrodek w dolinie strumienia Mendling, gdzie można obejrzeć ostatnie działające jeszcze
w środkowej Europie urządzenia do spławu drewna, platforma widokowa 360 Grad Skytour Hochkar z zapierającym dech widokiem na cztery strony świata lub obszar ochrony krajobrazu Leckermoos w Göstling ze ścieżką dydaktyczną na torfowisku wysokim. Warto zwiedzić browar i gorzelnię Bruckners Bierwelt między Gaming
a Lunz, gdzie dużo można się dowiedzieć o piwie i wysokoprocentowych alkoholach.