Trasa rowerowa Traisental

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Pełny ekran
Profil wysokości

107,13 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 107,13 km
 • Podejście: 959 Hm
 • Zejście: 277 Hm
 • Czas trwania: 7:30 h
 • Najniższy punkt: 187 m
 • Najwyższy punkt: 1.010 m
Właściwości
 • Etapy trasy
 • Bufet
 • Accessibility by train and bus
 • Odpowiednie dla rodzin z dziećmi
 • Kultura / Historia

Szczegóły dla: Trasa rowerowa Traisental

Skrócony opis

Trasa rowerowa Traisental jest jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Mostviertel. Ta rodzinna i pielgrzymkowa trasa rowerowa wiedzie od Traismauer przez region Traisental-Dunaj, St. Pölten, Lilienfeld i St. Aegyd am Neuwalde aż do Mariazell.

Opis

Trasa rowerowa Traisental z wielu powodów zaliczana jest do najpopularniejszych szlaków rowerowych w Mostviertel. Olśniewająca gra krajobrazów, a dodatkowo droga aż do górnego Traisental jest równa i wyasfaltowana. Oznakowanie trasy jest na bieżąco odświeżane i dobrze widoczne. 

Od Dunaju do Hohenberg droga nieznacznie wznosi się, podobnie później aż do Kernhof. Rzeczywiście wymagający ze względu na stromość jest wyłącznie 4-kilometrowy odcinek z Kernhof na Gscheid (970 m). Następnie droga umiarkowanie prowadzi w górę, kawałek później znowu opada, a na koniec do pokonania zostaje już tylko góra Kreuzberg tuż przez Mariazell.

Kto nie chce pokonać całej trasy w jednym odcinku, może poszczególne etapy przejechać autobusem lub pociągiem. Między Kernhof a St. Pölten kursuje autobus dla rowerzystów, tzw. Radtramper-Bus. W St. Pölten dostępne jest połączenie kolejowe z Lilienfeld oraz z Traismauer i Krems.

Z Mariazell do St. Pölten można wrócić wąskotorową kolejką Mariazellerbahn.

WAŻNE: Odcinek między Kernhof a Mariazell może kosztować nieco wysiłku. Wjazd i zjazd na/z Gscheid jest stromy i pełen zakrętów. Dlatego też nie poleca się tego etapu dla rodzin z małymi dziećmi.

Odcinki dla rodzin „Wycieczka rowerowa z dziećmi”

Wzdłuż trasy rowerowej Traisental-Radweg istnieją 3 odcinki szczególnie przeznaczone dla rodzin:

 • Wyprawa odkrywcza Rodzinna wycieczka przez St. Pölten, aż do dzielnicy Landhausviertel, Viehofner Seen i wieży widokowej
  Więcej na temat trasy
 • Do wielbłądów! Rodzinna wycieczka z St. Aegyd do Kernhof do tzw. teatru wielbłądów i białego ZOO oraz do gospodarstwa jeździeckiego Maho
  Więcej na temat trasy
 • Świetna trasa tunelowa Rodzinna wycieczka wzdłuż dawnej trasy kolejowej między Freiland a Türnitz Więcej na temat trasy
Punkt początkowy trasy

Traismauer

Punkt docelowy trasy

Mariazell

Opis drogi Trasa rowerowa Traisental

Z Traismauer an der Donau do St. Pölten

Z portu marynarki wojennej w Traismauer – będąc w ten sposób praktycznie bezpośrednio połączona z trasą rowerową Donauradweg – trasa rowerowa Traisental-Radweg wiedzie wzdłuż rzeki Traisen do miejscowości Herzogenburg. W St. Andrä droga prowadzi kładką na drugą stronę rzeki. Dalej szlak wiedzie asfaltowymi drogami nad brzegiem rzeki z dala od zgiełku samochodów do St. Pölten.

Na całym odcinku nie ma większych wzniesień, dlatego też pierwsza część trasy rowerowej Traisental to dobra rekomendacja dla rodzin z dziećmi.

Z St. Pölten do Lilienfeld

Asfaltowymi nadbrzeżnymi drogami i spokojnymi bocznymi ulicami trasa rowerowa Traisental biegnie przez Wilhelmsburg do Lilienfeld. Również i na tym odcinku nie napotkamy na większe wzniesienia.  

Z Lilienfeld do St. Aegyd am Neuwalde

Z Lilienfeld trasa prowadzi idyllicznymi nadbrzeżnymi drogami przez Hohenberg i kilka mniejszych wzniesień do St. Aegyd/Neuwalde. Na 3. odcinku do pokonania jest 200 metrów pod górę, co jednak nie powinno być większym problemem także dla małych rowerzystów.

W Freiland jedna z dwóch rzek źródłowych Traisen (tzw. „Rechttraisen“ lub „Türnitzer Traisen“) znika z pola widzenia rowerzystów. Od tego miejsca aż do St. Aegyd droga wiedzie wzdłuż Unrechttraisen.

Wskazówka: Kolejowa trasa rowerowa do Türnitz rozgałęzia się w Freiland i na przestrzeni 9 km, biegnąc pod trzema tunelami, prowadzi wzdłuż dawnej trasy kolejowej.

Z St. Aegyd am Neuwalde do Mariazell

Następny przystanek stanowi Kernhof ze swym teatrem wielbłądów i „białym ZOO”. W Kernhof rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek całej trasy rowerowej: Blisko 4-kilometrowy, pełen zakrętów podjazd na Gscheid tuż przed granicą ze Styrią. Odcinek ten jest trudny, przez co wielu rowerzystów pokonuje go pieszo.

Po dotarciu na wierzchołek dobrze utwardzone drogi zmieniają się w mniej uczęszczaną drogę krajową biegnącą przez Ulreichsberg, nad Hubertussee i wzdłuż Walster aż do bazyliki Mariazell.

Dojazd

Do St. Pölten należy dojechać własnym samochodem autostradą zachodnią Westautobahn (A1), do Traismauer drogami S33 oraz S1.

Parkowanie

Na trasie rowerowej Traisental-Radweg istnieje wiele możliwości zaparkowania własnego samochodu.

Bus dla rowerzystów, tzw. Radtramper-Bus:

Tzw. Radtramper-Bus kursuje od maja do października w soboty, niedziele i dni świąteczne, zaś w wakacje w Dolnej Austrii nawet codziennie między St. Pölten a Kernhof.

Wąskotorowa kolejka Mariazellerbahn:

Kolejką Mariazellerbahn wygodnie pokonamy w obie strony odcinek między St. Pölten a Mariazell.

Kolejka Traisentalbahn:

Z St. Pölten do Lilienfeld równolegle do trasy rowerowej jedzie kolejka Traisentalbahn.

Połączenie kolejowe St. Pölten - Traismauer (- Wiedeń):

We wszystkich pociągach (S-Bahn-Garnituren) kursujących z St. Pölten przez Herzogenburg, Traismauer i Tulln do Wiednia (na dworzec Franz-Josefs-Bahnhof) znajduje się 10 miejsc dla rowerów. www.oebb.at

Dalsze informacje / linki

Mostviertel Tourismus GmbH

Töpperschloss Neubruck, Neubruck 2/10, 3270 Scheibbs T +43/7482/204 44

E office@mostviertel.at

www.traisentalradweg.at

www.mostviertel.at/radfahren

Wyposażenie

Touring bikes, mountain bikes or city bikes are recommended. Racing bikes can also be used on the path, which is asphalted throughout (please ensure you cycle at an appropriate speed!).

Zalecenia dotyczące mapy

Mapa "Traisental-Radweg", dostępna jest w Mostviertel Tourismus, T 07482/204 44, E info@mostviertel.at, www.traisentalradweg.at

Broszura "St. Pöltner Radschläge", dostępna jest w informacji turystycznej St. Pölten, Rathausplatz 1, 3100 St. Pölten, T 02742/353 354,

E tourismus@st-poelten.gv.at, www.stpoeltentourismus.at

Autor poleca

Zabukuj trasę rowerową Traisental w pakiecie: Bajeczna trasa rowerowa Traisental

Więcej wycieczek po punkcie początkowym