Trasa rowerowa Ybbstalradweg

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Pełny ekran
Profil wysokości

107,27 km Długość

Dane trasy
 • Stopień trudności: średni
 • Trasa: 107,27 km
 • Podejście: 545 Hm
 • Zejście: 152 Hm
 • Czas trwania: 7:00 h
 • Najniższy punkt: 219 m
 • Najwyższy punkt: 611 m
Właściwości
 • Trasa okrężna
 • Etapy trasy
 • Bufet
 • Accessibility by train and bus
 • Odpowiednie dla rodzin z dziećmi

Szczegóły dla: Trasa rowerowa Ybbstalradweg

Skrócony opis

Wycieczka rowerowa z biegiem rzeki z Ybbs an der Donau do Lunz am See.

Opis

 Dokładnie w Ybbs, odchodząc od Dunaju, rozpoczyna się licząca 107 km i biegnąca na południe trasa rowerowa Ybbstalradweg. Wzdłuż Ybbs, od Dunaju, aż do górskiego jeziora: trasa rowerowa Ybbstalradweg to kontakt z naturą i gwarancja wspaniałych rowerowych przeżyć. Dla rodzin i rowerzystów amatorów szczególnie wart polecenia jest odcinek między Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See, w przeważającej mierze biegnący wzdłuż dawnej linii kolejowej Ybbstalbahn.

Początkowo przez łagodną pagórkowatą krainę Land der Mostbirnbäume, a następnie przez alpejski region Eisenstraße: trasa rowerowa Ybbstalradweg łączy nie tylko Dunaj z jeziorem Lunzer See, ale również łagodne i dzikie strony regionu Mostviertels.

 

Serce trasy:

Zwłaszcza na liczącym 55 km odcinku między Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See trasa rowerowa Ybbstalradweg przyprawia wszystkich miłośników dwóch kółek o szybsze bicie serca: Droga prowadzi tu wzdłuż dawnej trasy kolejowej Ybbstalbahn – całkowicie płasko, z dala od zgiełku ulic, przez cały czas blisko rzeki. Trasa ta to prawdziwe dzieło sztuki, bogate w eleganckie szlaki i spektakularne krajobrazy. Wiedzie ona przez malownicze łukowe mosty i krótki tunel, przecina dziki, romantyczny wąwóz, kusi słońcem i krystaliczną wodą na ustronnych plażach, zaprasza do historycznych kuźni i zachęca do chwili odpoczynku w specjalnie przygotowanych do tego miejscach „Zeit für s'ich”.

Chcąc wrócić do punktu startowego, można skorzystać ze specjalnego autobusu dla rowerzystów Radtramper-Bus oraz taksówki Ybbstal-Radtaxi.

 

Wskazówka: 3-dniowa wycieczka rowerowa z biegiem rzeki w regionie Mostviertel

Trasa rowerowa Ybbstalradweg oferuje wielbicielom dwóch kółek mnóstwo możliwości połączeń z innymi szlakami rowerowymi w regionie Mostviertel i okolicy. I tak, trasa rowerowa Kleiner Ybbstalradweg łączy dodatkowo miasto Waidhofen an der Ybbs z pełną kuźniczych tradycji miejscowością Ybbsitz.

Istnieje jednak wiele innych połączeń tras rowerowych wzdłuż szlaku Ybbstalradweg.

Punkt początkowy trasy

Ybbs an der Donau

Punkt docelowy trasy

Lunz am See

Opis drogi Trasa rowerowa Ybbstalradweg

Odcinek z Ybbs do Amstetten liczy dobrych 20 kilometrów. Dziesięć pierwszych kilometrów prowadzi przez płaskie drogi krajowe i wsie. Nieopodal Blindemarkt pokonujemy idylliczne wzniesienie z przepięknymi widokami. Po zjeździe w dół trasa rowerowa Ybbstalradweg wije się w kierunku miasta powiatowego Amstetten. Szlak charakteryzują miejscami strefy przemysłowe i zakupowe, jednak Ybbs pokaże wkrótce także swe naturalne walory. Z wyjątkiem niewielkich wzniesień, trasa w kierunku Eisenstraße przebiega płasko, zachwycając wznoszącymi się w tle górami i pagórkami. Od Ulmerfeld szlak na przestrzeni dziesięciu kilometrów prowadzi na zmianę ścieżkami rowerowymi i drogami. Kolejne pięć kilometrów biegnie tuż przy zakładach przemysłowych, a następnie docieramy do centrum Waidhofen an der Ybbs.

Na południe od Waidhofen objazd prowadzi wzdłuż rzeki Kleine Ybbs do wsi kuźniczej Ybbsitz (trasa rowerowa Kleiner Ybbstalradweg).

Przez wąwóz Ofenloch trasa wiedzie dalej wzdłuż dawnej trasy kolejowej do Opponitz. Trasa w Oberes Ybbstal biegnie płasko. 14 kilometrów za Opponitz docieramy do Hollenstein, 11 kilometrów dalej natomiast - do niewielkiej gminy St. Georgen am Reith. Szlak stopniowo delikatnie wznosi się ku Göstling. Stąd ostatnie 11 kilometrów trasy prowadzi nas do Lunz am See, gdzie licznik pokazuje już 107 kilometrów.

Chcąc wrócić do Waidhofen an der Ybbs, można skorzystać z Radtramper-Bus - autobusu dla rowerzystów lub zamówić specjalną taksówkę dla rowerzystów Ybbstal-Radtaxi. W Ybbs dostępne jest połączenie kolejowe z Amstetten oraz Ybbs an der Donau.

A kto jeszcze chciałby trochę popedałować, może wybrać w Lunz am See trasę rowerową Erlauftalradweg (dawniej trasa rowerowa Ötscherland-Radroute) i skierować się przez Erlauftal z powrotem w kierunku Dunaju.

Dojazd

A1 Westautobahn (autostrada zachodnia), zjazd Ybbs

Pociąg (Ybbs) lub Amstetten i Waidhofen

Szczegóły dotyczące dojazdu samochodem i parkingi: https://www.mostviertel.at/mit-dem-auto-zum-ybbstalradweg

Parkowanie

Szczegółowe informacje: https://www.mostviertel.at/mit-dem-auto-zum-ybbstalradweg

Szczegóły dotyczące dojazdu: https://www.mostviertel.at/anreise-und-transfer-zum-ybbstalradweg

Dalsze informacje / linki

Mostviertel Tourismus GmbH

Töpperschloss Neubruck, Neubruck 2/10, 3270 Scheibbs

T +43/7482/204 44, office@mostviertel.at

www.ybbstalradweg.at

www.mostviertel.at/radfahren

Wyposażenie

Na tej trasie polecamy rower turystyczny, rower górski lub rower miejski; ponieważ szlak przez cały czas wiedzie trasami asfaltowymi, można wybrać także kolarzówkę (prosimy dostosować prędkość jazdy!)

Zalecenia dotyczące mapy

Radkarte "Fluss-Radeln" ze szczegółowymi mapami tras rowerowych Ybbstalradweg, Erlauftalradweg i Kleiner Erlauftalradweg. Dostępna w: Mostviertel Tourismus, T 07482/20444, www.mostviertel.at/prospekte

Autor poleca

Dla rodzin z dziećmi szczególnie wart polecenia jest odcinek między Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See!

Więcej wycieczek po punkcie początkowym