Allegro Vivo

Tak brzmi Waldviertel – ponad 50 wspaniałych koncertów w trzydziestu najpiękniejszych zabytkowych obiektach regionu to uczta dla uszu i oczu!

Organizowany od 1979 roku przez pochodzącego z Teheranu skrzypka Bijana Khadem-Missagha festiwal muzyki kameralnej od ponad czterdziestu lat wzbogaca życie muzyczne i kulturalne regionu Waldviertel.  Rocznie ponad 8.500 słuchaczy delektuje się nie tylko fascynującym krajobrazem, lecz również koncertami festiwalowymi najwyższej klasy. Klasztor benedyktynów w Altenburg, bazylika Maria Dreieichen, stara kaplica w zamku Waldreichs, zamki w miejscowościach Greillenstein, Weitra czy Rosenburg to tylko niektóre z zabytkowych miejsc, gdzie rozbrzmiewają koncerty festiwalu Allegro Vivo. W tym roku region Waldviertel będzie gościł muzyków i zespoły światowej klasy, m. in. pianistkę Elisabeth Leonską, skrzypka Christiana Altenburgera, grającą na altówce Lise Berthaud, zespoły Armacord Wien i radio.string.quartet  oraz naturalnie orkiestrę Academia Allegro Vivo wraz z dyrygentem Vahidem Khadem-Missaghem, który od 2016 jest też kierownikiem artystycznym festiwalu.  

Akademia Letnia – cały świat z wizytą w Waldviertel

Mówiąc o festiwalu nie można też pominąć orkiestry smyczkowej Camerata pod kierownictwem dyrygentki Yi-Chen Lin, w której występują uczestnicy kursów mistrzowskich i młodzieżowych Akademii Letniej. „Allegro Vivo‘‘ daje szansę utalentowanej młodzieży – w ramach festiwalu działa największa międzynarodowa muzyczna akademia letnia w Europie. Jej celem jest umożliwienie obiecującym młodym muzykom znalezienia własnej drogi artystycznej podczas międzynarodowych kursów mistrzowskich. Na długo przed likwidacją żelaznej kurtyny, dzięki transgranicznym koncertom Akademii Letniej udało się nawiązać kontakty w krajach sąsiadujących z Austrią. Obecnie z 550 uczestników około 40% reprezentuje 35 narodowości z całego świata.  

„Appassionato“

W 2020 roku festiwal odbędzie się w okresie od 7 sierpnia do 20 września, a jego tematem przewodnim będzie „Appassionato” – namiętność. W Roku Beethovenowskim obchodzonym w związku z 250. rocznicą urodzin wielkiego kompozytora, festiwal zapoczątkuje 7 sierpnia Sonata Kreutzerowska opus 47, którą Roland Batik wykona w Palmiarni w Gmünd. 30 sierpnia w zamku w Raabs an der Thaya Nicolas Ofczarek i Tamara Metelka odczytają „Balladen der Leidenschaft“ – ballady Friedricha Schillera, Theodora Fontanego czy Annette von Droste-Hülshoff – na tle utworów Brahmsa i Schuberta w wykonaniu Jana Jiracka von Arnim (fortepian), Christiana Ostertaga (skrzypce) i Troelsa Svanea (wiolonczela). Ponadto w pałacu Göpfritz duet Klezmer Brothers w składzie Nikolas Lazic (akordeon) i Szilárd Benes (klarnet) wykona kompozycje Astora Piazolli, Béli Bartóka, Giory Feidmana oraz utwory własne.