Widok na Semmering z 20-szylingowego banknotu, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Alpy Wiedeńskie

Pomiędzy letnim a zimowym wypoczynkiem: Alpy Wiedeńskie w Dolnej Austrii od lat są miejscem do spędzania wakacji.

Po godzinie jazdy na południe od Wiednia pojawiają się Alpy, a krajobraz staje się prawdziwie górski. Latem to popularny region wędrówek, ze względu na wspaniałe panoramy nazywany rajem dla oczu. Alpy, idylliczne i olśniewające feerią barw w trakcie babiego lata, w zimie są prawdziwym rajem dla narciarzy, z ośrodkiem umożliwiającym jazdę na nartach po zmierzchu.

Z widokiem na raj
Czarujący krajobraz gór otaczających Semmering, Rax, Schneeberg i Wechsel oraz łagodne wzgórza w regionie Bucklige Welt już w czasach cesarstwa stanowiły ulubiony cel wycieczek. Po wybudowaniu trasy kolejowej Semmeringbahn, która znajduje się na Liście UNESCO, w dobrym tonie były letnie wakacje w pobliskich górach. Obecnie istnieją także inne drogi przyciągające gości w Alpy Wiedeńskie. Jedną z nich jest trasa kolejki zębatej na górę Schneeberg. Inną stanowi kolej linowa Rax-Seilbahn, oddana do użytku w 1926 r. jako pierwsza taka atrakcja w Austrii.

Aktywnie w górach
Alpy Wiedeńskie w Dolnej Austrii nigdy nie pozwolą na nudę. W zimie rozrywkę zapewniają trasy do narciarstwa zjazdowego i biegowego, w tym licząca 100 km Wechsel-Semmering-Panoramaloipe. W lecie na turystów czekają znakomite górskie trasy piesze i rowerowe i łatwe ścieżki dla całej rodziny, jak chociażby słynna Biedermeier-Radweg w romantycznej dolinie Piestingtal. Tradycyjne kurorty, jak np. Semmering, Reichenau czy Bad Schönau, przyciągają atmosferą oraz czystym powietrzem. Na gości czekają także lokalne restauracje, najwykwintniejsze smakołyki, niezliczone dania i napoje.

www.wieneralpen.at