Artystyczna mila w Krems

Galeria Krajowa, Hala Sztuki, Muzeum Karykatury, Forum Frohner, kościół Dominikanów i Artoteka tworzą nad Dunajem tzw. artystyczną milę.

Wiosną i latem 2020 roku zaplanowano tu ciekawe wystawy prezentujące nie tylko twórczość Robina Rhode czy Patricii Piccinini, lecz również region Wachau oraz postacie komiksowe Fix, Foxi i spółkę.

W 2020 roku Hala Sztuki w Krems obchodzi swoje ćwierćwiecze. W roku jubileuszu, od połowy marca do 21 czerwca 2020 roku, w tej zasłużonej instytucji gościć będzie południowoafrykański  artysta Robin Rhode, prezentujący swoje performatywne grafiki na ekspozycji „Memory is the Weapon“. Australijka Patricia Piccinini na wystawie „Embracing the Future” pokaże rzeźby, które wydają się połączeniem elementów ludzkich, zwierzęcych i maszynowych.

Również przed ćwierćwieczem Austria wstąpiła do Unii Europejskiej. Dla karykaturzystów takich jak Manfred Deix, Gerhard Haderer, Margit Krammer, Michael Pammesberger, Erich Sokol czy Wolfgang Ammer temat ten okazał się kopalnią pomysłów, czego dowodzi wystawa „Tu felix Austria… zeichne!“ I wreszcie coś dla wielbicieli komiksów – Smerfom, nieustraszonemu kowbojowi Lucky Lukemu i innym klasycznym postaciom z komiksów ostatnich dziesięcioleci poświęcona jest wystawa „Fix & Foxi XXL“, którą można obejrzeć od połowy marca do 26 października 2020 roku w Muzeum Karykatury w Krems.

Kolejny jubileusz, a mianowicie dwudziestolecie uznania doliny Wachau za obiekt światowego dziedzictwa przez UNESCO, jest okazją do zorganizowania w Galerii Krajowej Dolnej Austrii wystawy obejmującej prawie 500 dzieł sztuki, w tym ikon, powstałych w Wachau poczynając od schyłku XVIII aż do połowy XX wieku,. Od 16 maja ekspozycja zaprezentuje sztukę tego regionu kulturowego o tysiącletniej tradycji. W tej galerii na pierwszej dużej wystawie bieżącego roku od 28 marca obejrzymy też obszerną kolekcję wiedeńskiego adwokata Ernesta Ploila. Ekspozycja nosi tytuł „Schiele – Rainer – Kokoschka – (Mój) porządek świata“.