EuroVelo 9

Turyści podróżujący szlakiem rowerowym EuroVelo 9 mogą przemierzyć cały kraj związkowy i poznać Dolną Austrię z różnych stron.

Szlak EuroVelo 9 łączy Bałtyk z Adriatykiem i wielu miejscach przebiega przez teren Dolnej Austrii. Trasa prowadzi z Breclav (przejście graniczne Reintal) do Wiednia i wiedzie przez idylliczny region Weinviertel, następnie pozwala delektować się regionem Thermenregion Wienerwald, by w okolicy masywu Wechsel przejść z trasy łatwej w odcinek dla wytrawnych zdobywców szczytów w Alpach Wiedeńskich.

Przejazd przez Dolną Austrię

Szlak EuroVelo 9 biegnie z północy i przecina region Weinviertel. Mijając zaułki winiarskie i winnice, jedziemy po płaskim terenie, a po wizycie w winiarni możemy wygodnie kontynuować podróż pociągiem lub zatrzymać się na nocleg. Następny odcinek prowadzi na południe od Wiednia trasą rowerową Thermenradweg, gdzie na miłośników wina czekają atrakcje w pięknej scenerii z łagodnymi wzniesieniami Lasu Wiedeńskiego. W Alpach Wiedeńskich jedziemy początkowo po płaskim terenie aż do pierwszych wzniesień na pogórzu Bucklige Welt. Najwyżej położony punkt szlaku EuroVelo 9 znajduje się na przełęczy Wechsel, która wynagradza trud wytrwałych rowerzystów imponującymi widokami w „raju dla oka”.

Przyjemności i wyzwania

Od spokojnej atmosfery regionu Weinviertel przez imperialny Wiedeń aż po wspaniały Thermenland i obfitujące w przyjemności pogórze Bucklige Welt: szlak rowerowy EuroVelo 9 oferuje turystom zróżnicowane odcinki. Podczas gdy w okolicach Weinviertel oraz Lasu Wiedeńskiego szczególnie atrakcyjnych dla miłośników wina i kąpieli termalnych dominują przyjemności, podróż przez Alpy Wiedeńskie dosłownie zapiera dech w piersiach. Jednak to nie tylko ze względu na wymagający odcinek, lecz również na widok przepięknych krajobrazów. Polecamy: winiarnie w regionie Weinviertel oraz w Lesie Wiedeńskim, czarujący zamek Laxenburg jako miejsce na krótki odpoczynek oraz spacer po mieście Wiener Neustadt.