Dworzec kolejowy Semmering

Dworzec

Opis

Kolej Semmeringa prowadzi z Gloggnitz przez Semmering do Mürzzuschlag. Jest ona uważana za pierwszą w Europie kolejkę górską o standardowej szerokości toru i tym samym stanowi ważny kamień milowy w historii kolejnictwa. W 1998 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś kursuje codziennie z Dworca Głównego w Wiedniu przez Wiener Neustadt i Gloggnitz do Semmering. Po stronie styryjskiej prowadzi dalej do Mürzzuschlag.

Nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej na stacji Semmering udziela informacji o historycznej linii kolejowej poprzez plany, zdjęcia, modele i książki. Krótkie filmy dają wgląd w pracę przy budowie jednego z największych projektów budowlanych XIX wieku. Mały sklepik prezentuje piękny wybór pamiątek.

Wędrówka z widokiem - na kolejowym szlaku turystycznym

Kolejowy szlak turystyczny rozpoczyna się bezpośrednio przy stacji Semmering: prowadzi wzdłuż trasy wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO - z przepięknymi widokami panoramicznymi. Po drodze znajdują się liczne punkty widokowe oraz stacje kolejowe Breitenstein, Klamm, Payerbach i Gloggnitz. Dzięki temu możliwa jest indywidualnie krótsza lub dłuższa wędrówka.

Krótki szlak turystyczny z dworca kolejowego Semmering na szczyt przełęczy trwa również niecałe pół godziny. Hotele i zajazdy są doskonałym miejscem, gdzie można się zatrzymać, aby coś przekąsić i dobrze się wyspać.

Kolej Semmering: wielki projekt historyczny

Historia kolei semmeringowskiej rozpoczęła się w 1728 roku, kiedy to cesarz Karol VI nakazał budowę drogi w miejscu, gdzie wcześniej przez przełęcz Semmering prowadziła tylko ścieżka. W XIX wieku arcyksiążę Johann planował budowę linii kolejowej z Wiednia przez Semmering do Triestu. W tym celu należało połączyć punkty końcowe istniejących już linii - do Gloggnitz po stronie Dolnej Austrii i do Mürzzuschlag po stronie styryjskiej.

Carl von Ghega został zatrudniony w 1841 roku do zaplanowania tego wielkiego projektu. Prace budowlane rozpoczęły się już w 1848 roku: z udziałem tysięcy robotników, wśród których było wiele kobiet - i to na najwyższych obrotach. Już w 1854 r. zakończono prace nad budową kolei semmeringowskiej. Cesarz Franciszek Józef i Carl von Ghega, który w międzyczasie został pasowany na rycerza, po raz pierwszy przejechali po nowej linii. Wkrótce potem został otwarty dla ruchu pasażerskiego.

Miejscowość i przyjazd