Thermenregion w Lesie Wiedeńskim w okolicy Gumpoldskirchen, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Las Wiedeński

Tuż za rogatkami Wiednia rozpościera się zielone eldorado, łąki i lasy. Las Wiedeński to idealne miejsce na relaks, tętniące życiem, historią, muzyką i winem.

„Jak gdyby było się w puszczy, a nie jedną – dwie mile od jednej z najbardziej ruchliwych stolic świata”. Tak przed 150 laty pisarz Adalbert Stifter podsumował swoje wrażenia z Lasu Wiedeńskiego. Ten leśny obszar na zachód od Wiednia zawsze był miejscem wypoczynku dla jego mieszkańców. Najchętniej udawali się tam, by pospacerować i odetchnąć albo brodzić w uzdrawiających wodach, obcować z kulturą czy sączyć wino.

Pieszo, rowerem, z kijami do golfa w ręku
Już w czasach Stiftera wiedziano, jak ożywcze działanie ma lekki ruch na świeżym powietrzu. Dziś możemy wędrować po Lesie Wiedeńskim, korzystając z ponad 6000 km oznakowanych szlaków. Przez region biegnie 46 tras do kolarstwa górskiego, o długości ponad 1 000 km. A na tego, kto woli zmęczyć ręce, a nie nogi, czeka dziewięć pól golfowych w ośrodku Golf ARENA Baden.

Wino, kobiety i śpiew
Niezależnie od ducha sportu, jaki tutaj panuje, Las Wiedeński jest w gruncie rzeczy krainą poezji. Ten silny muzyczny pierwiastek dostrzegało wielu artystów, a zwłaszcza kompozytorów, jak chociażby Ludwig van Beethoven, Franz Schubert czy Johann Strauß. Czy tylko piękno krajobrazów przyciągało ich w te rejony? A może chodziło o bliskość Wiednia? W legendarnych regionach winiarskich, takich jak Gumpoldskirchen czy Pfaffstätten, dojrzewają najlepsze wina białe i czerwone, których można smakować w niezliczonych gospodach.

www.wienerwald.info