Międzynarodowe dni muzyki barokowej w Melk

Od 29 maja do 1 czerwca 2020 roku w unikalnych wnętrzach opactwa benedyktynów w Melk dojdzie do spotkania najwybitniejszych mistrzów muzyki dawnej.

Pod hasłem „ENG(EL)LAND“ (w wolnym tłumaczeniu „anielska Anglia”) Michael Schade, słynny tenor i kierownik artystyczny festiwalu, zestawił arcyciekawy program, podkreślający wielostronność artystyczną epoki. Wybitni artyści i muzycy przekonają publiczność, że kompozycje Georga Friedricha Händla i Henry’ego Purcella zachowały aktualność i świeżość po dziś dzień.

Anielskie dźwięki

Międzynarodowe dni baroku w opactwie Melk pokazują po raz kolejny, jak wieloznaczna i pełna fantazji jest sztuka baroku. Tegoroczny festiwal poświęcony jest muzyce angielskiej tego okresu. Dzięki Michaelowi Schademu i gronu utalentowanych muzyków usłyszymy w Melku wibracje londyńskiego baroku w kompozycjach  Händla, Purcella i Dowlanda. Dni muzyki barokowej w Melk są szczególnym wydarzeniem muzycznym nie tylko ze względu na wybitnych artystów, którzy corocznie pielgrzymują do doliny Wachau, lecz również ze względu na wnętrza, takie jak kościół klasztorny, piwnice barokowe, letnia zakrystia, pawilon ogrodowy lub pobliski zamek Pielach.

Wielcy wykonawcy muzyki dawnej

We wzniosłej oprawie historycznych wnętrz wysłuchamy w tym roku muzyki grającego na violi da gamba Fahmiego Alqhai z jego grupą Accademia del Piacere, ponadto wystąpią zespoły lautten compagney BERLIN, The Tallis Scholars, Luca Pianca i Giulia Genini, trio Agnes Palmisano oraz orkiestra barokowa  L’Orfeo pod kierownictwem Michi Gaigg i Paula Guldy. Program zestawił tenor Michael Schade, który jak corocznie wystąpi w całym korowodzie wybitnych wykonawców muzyki barokowej. Orkiestrą tradycyjnie biorącą udział w międzynarodowych dniach muzyki barokowej jest Concentus Musicus Wien pod kierownictwem Stefana Gottfrieda.