St. Georgen in der Klaus w Mostviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Mostviertel

Łagodne pagórki na północy – tu dojrzewają grusze. Góry na południu – tam wydobywano żelazo. Regionu Mostviertel przyciąga zachwycającymi kontrastami.

Region leżący pomiędzy Dunajem a Alpami to raj wakacyjny zachęcający do urozmaiconych wypraw, wycieczek w góry czy wypadów z rodziną. Tę łagodną, a zarazem dziką krainę pomiędzy Ybbs i Enns cechuje bogactwo wiejskich krajobrazów.

Od grusz po żelazo
W kwietniu Mostviertel bieleje jak obłok. Setki grusz kwitnie w starych, dzikich sadach. Wokół produkcji moszczu z gruszek rozwinęła się kultura smaku, wpływająca na lokalne przysmaki oraz na turystykę. Gospody w winnicach, tytuł „Barona moszczu”, dom moszczu, trasa rowerowa szlakiem moszczu, gospodarstwa oferujące wiejskie wakacje – grusze zapewniają soczyste doznania. Im dalej na południe Mostviertel, tym surowszy, ale i urokliwy staje się ten region. Osobliwe skały, wąwozy i rzeki nadają kształt temu dzikiemu, alpejskiemu obszarowi w okolicy Ötscher, Hochkar i Dürrenstein. To była ojczyzna „Czarnych Grafów”, czyli właścicieli kuźni, kowali, węglarzy i drwali.

Odkrywanie kultury
Muzea i trasy wzdłuż Mostviertel Eisenstraße opowiadają o czasach, gdy region ten był centrum przemysłu żelaznego. Oprócz żelaza i moszczu znajdziemy tu liczne atrakcje. Alpejskie krajobrazy, zachęcające do wędrówek zarówno latem, jak i zimą, przepiękne opactwa dla miłośników kultury, jeden z najstarszych w Europie regionów winiarskich w dolinie Traisental, gdzie powstają znane nielicznym smakoszom wina o świeżym, owocowym smaku, i stolica tej krainy St. Pölten, łącząca barok, secesję i modernizm.

www.mostviertel.at