Muzeum w Gugging

Miejscowość Gugging położona w Lesie Wiedeńskim niedaleko miasteczka Klosterneuburg znana jest miłośnikom sztuki na całym świecie.

Twórczość grupy artystów z Gugging zaliczana jest do nurtu art brut (sztuka marginesu, sztuka wykluczonych). Twórca tego pojęcia, francuski malarz Jean Dubuffet, określał w ten sposób „szlachetną, surową, pierwotną sztukę“, posługującą się bardzo osobistym, swobodnym językiem form.

Sztuka bez wzorców

Dom Artystów na terenie byłej krajowej kliniki dla nerwowo chorych w Gugging nie jest oddziałem szpitalnym lecz wspólnotą twórców, którzy tam pracują i mieszkają. Leo Navratil, lekarz-psychiatra byłej kliniki zauważył, że niektórzy pacjenci tworzą obrazy, których nie można zaliczyć ani do malarstwa prymitywnego ani do twórczości  psychotycznej. Sztuka artystów z Gugging należy do nurtu, który wszedł do historii sztuki pod nazwą art brut, zachwycając miłośników artystycznej awangardy swoim językiem form artystycznych, nie kierujących się żadnymi wzorcami. „Wraz z Domem Artystów, muzeum i otwartym atelier Galeria Gugging stała się wyjątkowym ośrodkiem sztuki…“ – twierdzi prof. dr Johann Feilacher, który w 1994 roku założył galerię. Malarze tacy jak Johann Hauser, Oswald Tschirtner czy August Walla są obecnie artystami znanymi na całym świecie.

Tschirtner od stóp do głów!

Od 13 lutego do 27 września 2020 r. muzeum w Gugging pokazuje trzecią w swojej historii wielką wystawę indywidualną pod tytułem „oswald tschirtner.! wszystko polega na równowadze“, obejmującą 260 dzieł jednego z najbardziej znanych artystów z Gugging. Prace o niewielkim i o dużym formacie odzwierciedlają różnorodne okresy i style twórczości Oswalda Tschirtnera. „Drogi do sztuki, którą przebył Tschirtner, nic nie zapowiadało” – twierdzi Johann Feilacher, będący kuratorem wystawy. „Chyba żaden artysta nie jest tak bardzo związany z ośrodkiem w Gugging. Tschirtner, który zachorował psychicznie po 2. wojnie światowej we francuskim obozie jenieckim, spędził w Gugging łącznie pięćdziesiąt lat. Miałem możność opiekować się nim w klinice” – tłumaczy Feilacher. Swoimi pozbawionymi płci Głowonogami Oswald Tschirtner koncentruje się na najistotniejszym, przekazując jednocześnie swój nastrój. Fraza „wszystko polega na równowadze” jest tytułem wystawy, a zarazem tytułem dwóch jego rysunków. Z jednej strony nie przywiązywał wagi do tego, co inni myślą o nim i o jego sztuce – z drugiej zaś jego głównym celem było życie w harmonii ze swoim otoczeniem. Wystawie towarzyszą różne imprezy, np. oprowadzanie tematyczne, spotkania przy kawie i babce, będącej okoliczną specjalnością, publiczne warsztaty artystyczne i kreatywne zajęcia dla dzieci i rodziców. Z Wiednia do Gugging można dojechać środkami komunikacji publicznej w ciągu 34 minut.