Park Narodowy Doliny Dyi

Małe jest piękne: Hasło to wyjątkowo pasuje do tego najmniejszego parku narodowego w Austrii.

W Parku Narodowym Doliny Dyi położonym tuż przy granicy z Czechami podziwiać można różnorodność roślin i zwierząt na małym obszarze. Bogactwo przyrody poznamy podczas wędrówek i wycieczek rowerowych, wypraw z przewodnikiem oraz w siedzibie Parku.

Ograniczona dostępność i położenie bezpośrednio przy granicy z Czechami, gdzie przechodzi w Park Narodowy „Podyje”, zapewniły ochronę przed ingerencją człowieka. Dzięki temu jedna z najpiękniejszych dolin przełomowych w Europie pozostała dziewicza. W zakolach wyrzeźbionych przez rzekę Dyję w formacjach granitowych Waldviertel znajdują się różnorodne siedliska przyrodnicze: łąki, zbocza porośnięte lasem, murawy i obszary skalne zapewniają miejsce do życia licznym rzadkim gatunkom zwierząt i roślin. Schronienie znajdują tutaj czarne bociany, jaszczurki zielone, wydry i niezwykle płochliwe żbiki. Najcenniejsze rośliny to lilie złotogłowy, kolorowe irysy, dyptamy jesionolistne, ostnice, storczyki kukawki i wiele innych. Oprócz niezwykłej przyrody w regionie zachwycają historyczne grody i ruinami.

Na łonie natury
Park Narodowy Doliny Dyi można odkrywać na wiele sposobów. W siedzibie Parku w pobliżu Hardegg bogactwo przyrodnicze przedstawiono w formie multimedialnej wystawy „NaturGeschichten-ThayaTales”. W każdy weekend, w okresie od Wielkanocy do Wszystkich Świętych, dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty, a także krótkie zwiedzanie wystawy w siedzibie Parku oraz Parku Narodowego (uwaga: wystawa jest w trakcie przebudowy i jest nieczynna do odwołania).

Sieć transgranicznych szlaków pozwala obserwować przyrodę, a ścieżki prowadzą do punktów widokowych. Na małych gości czeka plac zabaw i zwiedzanie wystawy w towarzystwie maskotki „Max Dachs”.

  • Największa różnorodność gatunków na najmniejszym obszarze
  • Transgraniczny Park Narodowy
  • Wystawa „NaturGeschichten-ThayaTales” w siedzibie Parku Narodowego
  • Zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty
  • Specjalne programy dla dzieci i uczniów
  • Dobrze opisana sieć szlaków pieszych
  • Wypożyczalnia kijków do nordic walking w siedzibie Parku

Park Narodowy Doliny Dyi