Spitz an der Donau w Wachau, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Region dunajski

Malownicze krajobrazy, cenne zabytki kultury, wykwintne przysmaki i wino – region Dunaju w Dolnej Austrii gwarantuje niezwykłe doznania.

Płynąc z Górnej Austrii aż do słowackiej granicy, Dunaj pokonuje 286 km, mijając tradycyjne tereny wiejskie, jak doliny Nibelungengau czy Wachau, wijąc się pomiędzy łagodnymi pagórkami regionu Wagram i przez rozległe przestrzenie Kotliny Tullneńskiej, by dotrzeć do stolicy w prastarej krainie Römerland Carnuntum Marchfeld, w otoczeniu dzikiej natury, antycznego dziedzictwa kultury i w atmosferze barokowej radości życia.

Szlachetne wina: od Wachau po Carnuntum
Przyroda nad Dunajem jest piękna: dziewicza, jak w Parku Narodowym Łęgi Naddunajskie, ale też ujarzmiona w założeniach klasztornych, zamkowych czy na wystawach ogrodniczych, jak w Garten Tulln. Inne ogrody przyciągają głównie smakoszy. W winnicach dojrzewają najlepsze odmiany winogron na świecie. Wokół kultury winiarskiej między Wachau i Carnuntum rozwinęło się znakomite zaplecze gastronomiczne. Czekają tu gospody w zaułkach winiarskich, stylowe zajazdy oraz wykwintne restauracje.

Statkiem, na rowerze...
Każdy, kto kiedykolwiek władał Austrią, pozostawiał swój ślad na brzegach Dunaju. Wzdłuż rzeki ciągną się pozostałości rzymskich miast i zamków, średniowieczne grody, barokowe klasztory i pałace. Dziś także jest ona arterią komunikacyjną oraz celem wycieczek. Wyprawa statkiem, m.in. po wpisanej na Listę UNESCO dolinie Wachau, to obowiązkowy punkt podróży po Dolnej Austrii. Ale zwiedzać brzegi Dunaju można również rowerem, np. jadąc szlakiem Donauradweg, lubianą trasą Europy Środkowej.

www.donau.com